18. dubna 2017 12:41, aktualizováno  14:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Marseille zadrželi dva muže. Chystali teroristický útok před volbami

Francouszká policie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouszká policie (ilustrační foto). | foto: Reuters

MARSEILLE Francouzské úřady v úterý oznámily, že se podařilo odvrátit zřejmě bezprostřední hrozbu teroristického útoku, když policie dopoledne v Marseilli zadržela dva muže, kteří chystali atentát. Podle ministra vnitra Matthiase Fekla jde o francouzské občany ve věku 23 a 29 let. Jaký měl být cíl útoku před prvním kolem prezidentských voleb, neřekl.

Zadržení nebezpečných osob, o němž předtím informovala některá média, ministr potvrdil na tiskové konferenci. Upřesnil, že muže zajistila mezi desátou a jedenáctou hodinou tajná služba DGSI ve spolupráci se speciální policejní zásahovou jednotkou RAID, která bývá nasazována v případech spojených s organizovaným zločinem nebo terorismem.

„Tito dva zradikalizovaní muži francouzské státní příslušnosti, narození jeden v roce 1987 a druhý v roce 1993, měli v úmyslu spáchat ve velmi krátké době, tím myslím v nejbližších dnech, atentát na francouzském území,“ uvedl ministr vnitra pět dní před prvním kolem voleb nové hlavy státu.

List Le Journal Du Dimanche (JDD) v neděli informoval, že DSGI minulý týden varovala hlavní prezidentské kandidáty před vážnou hrozbou útoků na ně a na jejich akce v předvolební kampani. Fekl se ale na dnešní tiskové konferenci nezmínil o tom, jaký cíl si zadržení vybrali.

Uvedl, že vyšetřování pokračuje. „Zabezpečovací a vyčišťovací operace právě probíhají“ ve 3. okresu Marseille, kde byli radikálové zadrženi, dodal.

„Několik dní před velkou volební události naší země chci připomenout, že bylo podniknuto vše nezbytné pro zajištění bezpečnosti této akce, která je významná pro naši demokracii,“ prohlásil rovněž Fekl. Podle něj jsou složky ministerstva vnitra „v naprosté a dosud nevídané“ pohotovosti. Dodal, že po celé Francii bude rozmístěno více než 50 000 policistů a vojáků, kteří budou zajišťovat bezpečnost voleb, a to zejména v 67 000 volebních střediscích.

Nalezeny byly improvizované výbušniny

Podle televizní stanice BFMTV byla dvojice zatčena v rámci vyšetřování, které bylo zahájeno začátkem předminulého týdne v Paříži. Týkalo se podezření z kriminálního a teroristického spolčení a z porušení zákona, který se týká zbraní v souvislosti s teroristickými aktivitami.

Zdroje BFMTV sdělily, že při prohlídce jednoho marseillského bytu související s dnešním zatčením byly nalezeny improvizované výbušniny TATP (triaceton triperoxid). Tato látka bývá často používána právě při teroristických útocích.

První vyšetřování bylo podle citovaných zdrojů zahájeno 5. dubna proti staršímu ze zadržených mužů po zjištění indicií naznačujících přípravu brzkého násilného činu. Druhé, obdobné vyšetřování vedené proti mladšímu z dvojice začalo 10. dubna. Postupně se pak zjistilo, že oba připravují stejný útok.

Le Penová, Fillon a Macron potvrdili varování před útokem

Fotografie dvou mužů podezřelých z přípravy teroristického útoku dostali už minulý týden pracovníci bezpečnostních služeb několika prezidentských kandidátů. Napsala to v úterý agentura AFP s odvoláním na příslušné zdroje.

„Tyto fotografie byly předány mojí bezpečnostní službě ve čtvrtek,“ potvrdila podle AFP nacionalistická kandidátka na prezidentský úřad Marine Le Penová.

Včasné varování před hrozícím útokem potvrdily rovněž zdroje z okolí centristického kandidáta Emmanuela Macrona a kandidáta tradiční francouzské pravice Françoise Fillona, dodala agentura.

List Le Journal Du Dimanche (JDD) v neděli informoval, že francouzská tajná služba DSGI minulý týden varovala hlavní prezidentské kandidáty před vážnou hrozbou útoků na ně a na jejich akce v předvolební kampani. Upozornění bez bližších podrobností potvrdily zdroje kolem zmíněných tří kandidátů.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz