30. ledna 2017 7:03, aktualizováno  7:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Teroristický útok na muslimy‘ v Quebeku: šest mrtvých a osm zraněných

Policisté hlídají mešitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté hlídají mešitu. | foto: Reuters

QUEBEC Zřejmě šest lidí zemřelo a dalších osm bylo zraněno při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku v neděli večer. Policie zadržela dva podezřelé. Kanadský premiér Justin Trudeau označil čin za „teroristický útok na muslimy“.

„Odsuzujeme tento teroristický útok na muslimy v centru modliteb,“ uvedl kanadský premiér. Vyjádřil také soustrast pozůstalým tohoto „zbabělého činu“.

Počet obětí policie oficiálně ještě nepotvrdila, ale podle ředitele mešity Mohameda Yanguiho zemřelo pět lidí. Podle něj se útok odehrál v oddělení pro muže. Yangui vyjádřil též obavy, že mezi oběťmi jsou děti. On sám na místě v době činu nebyl, ale volali mu prý lidé, kteří se večerní modlitby účastnili.

Podle svědků vtrhli do islámského střediska, známého jako velká quebecká mešita, ozbrojenci v okamžiku, kdy tam bylo asi 60 až sto lidí. Motiv útočníků je zatím neznámý.

Quebecká velká mešita se stala terčem vandalů loni v červnu, kdy k jejímu vchodu někdo umístil prasečí hlavu.

Kanadská policie mešitu obklíčila.
Libé opouštějí mešitu po střelbě.

Nedělní útok v Quebeku se stal několik dní poté, co americký prezident Donald Trump podepsal výnos proti vstupu migrantů ze zemí, s nimiž je spojena hrozba terorismu. Kanadský premiér Trudeau na to o víkendu reagoval prohlášením, že Kanada uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz