7. prosince 2014 20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ohořelé tělo na skládce. V Mexiku identifikovali prvního zmizelého studenta

Slogany, vlajky a nadávky ale nejspíš gangstery od dalších vražd neodradí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slogany, vlajky a nadávky ale nejspíš gangstery od dalších vražd neodradí. | foto: Reuters

Expertům se podařilo identifikovat spálené ostatky prvního ze 43 studentů, kteří v září zmizeli při protestní akci v mexickém státě Guerrero. Potvrdil to v neděli generální prokurátor Jesús Murillo Karam. Zbytky studentova těla se našly už před několika týdny mezi dalšími ostatky poblíž jedné skládky.

Šlo o studenta jménem Alexander Mora, potvrdil na tiskové konferenci generální prokurátor. Opírá se o analýzu vzorků, kterou provedli experti v rakouském Innsbrucku.

Jeden z příbuzných studenta už předtím řekl, že rodinu v pátek pozdě večer o výsledku analýzy informoval tým argentinských forenzních odborníků pracujících pro mexickou generální prokuraturu.

Zatím není jasné, zda byla zjištěna totožnost i některých dalších obětí. V předchozích dnech se objevila zpráva, že se našly desítky těl.

K TÉMATU:

Studenti zmizeli 26. září ve městě Iguala, což vyvolalo masové demonstrace po celé zemi a značně ublížilo popularitě prezidenta Enriguea Peňi Nieta. Ten již při nástupu do funkce před dvěma lety sliboval, že s násilím v zemi rázně zatočí. 

Protivládní protesty v Mexiku: Policie hasicím přístrojem doslova hasí vášně...
Protivládní protesty v Mexiku: Policisté vrhají na demonstranty kameny, které...
Protivládní protesty v Mexiku: Demonstrující v symbolické síti se symbolicky...
Protivládní protesty v Mexiku: Demonstranti se chystají na přelezení zábran.

Studenty pravděpodobně zkorumpovaná policie předala zločineckému gangu, který studenty zavraždil. Zásah údajně nařídil starosta města Iguala José Luis Abarca, jehož po několika týdnech na útěku policie zadržela.

Generální prokurátor v neděli řekl, že v souvislosti s tímto zločinem už bylo zatčeno na osm desítek podezřelých. Vyšetřování ale nadále pokračuje.

ČTK, Lidovky.cz