Zdravotní sestra Ligia Kantunová se začátkem dubna vracela z práce ve městě Mérida v Yucatánu, když jí někdo z auta projíždějícího kolem vylil na záda horkou kávu. „Nakažená!“ zaslechla, než vůz rychle odjel. Kantunová říká, že být svědkem přibývajících útoků na zdravotníky je náročné především z psychického hlediska.
V Mexiku dochází pivo kvůli koronavirovým restrikcím. Prohlásila to asociace sdružující místní pivovary |
Některé z útoků podle BBC působí jako pomýlená snaha o to „dezinfikovat“ pracovníky zdravotních zařízení. Na Alondru Torresovou, specialistku ORL, při venčení psů ve městě Guadalajara vychrstl útočník bělidlo. Torresová se přitom ani pacienty s covidem-19 nezabývá, má ale za to, že se stala terčem kvůli své zdravotnické uniformě. Bělidlo lékařce způsobilo zánět spojivek a vyrážku na krku a ramenou.
Zdravotní sestra Melody Rodríguezová si raději našla pronájem v jiném městě poté, co jí v Lo de Marcos ve státě Nayarit vyhrožovali sousedé.
S násilným chováním se nesetkávají jen zdravotníci, ale i další personál nemocnic. Uklízeče z nemocnice v Guadalajaře, který si nepřál zveřejnit jméno, brutálně napadli spolucestující v autobuse. „Když jsem nastoupil do autobusu, všiml jsem si, že tři lidé začínají být agresivní. Když mě bili, opakovali pořád slovo ‚špína.‘ Měl jsem pocit, že to nikdy neskončí.“
Ve snaze zabránit dalším útokům vláda posílá do areálů nemocnic členy pořádkových sil. Některé státy zdravotníkům nabízejí osobní přepravu, a dokonce ubytování v hotelových pokojích, aby se vyhnuli dlouhému dojíždění. Agresivitu odsoudil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a všem pracovníkům ve zdravotnictví vyjádřil podporu.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se s fyzickými útoky setká v určitém bodě kariéry až 38 procent zdravotníků. Zdá se, že kvůli pandemii covidu-19 k tomuto jevu v Mexiku dochází častěji, uzavírá BBC.
V Mexiku je k pondělku přes 49 000 potvrzených případů koronaviru, 5177 pacientů s covidem-19 zemřelo.