1. května 2015 11:48, aktualizováno  22:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Miláně začalo Expo 2015. Zahájení provázely velké protesty

Den před zahájením Expa 2015 proběhla demonstrace několika set lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Den před zahájením Expa 2015 proběhla demonstrace několika set lidí. | foto: Reuters

MILÁN V severoitalském Miláně se v pátek otevřely brány světové výstavy Expo 2015, jejíž moto zní Potraviny pro planetu, energie pro život. Zahájení provázely demonstrace. Hlavním tématem výstavy je hledání dostatku kvalitních zdrojů potravy a vody pro všechny obyvatele Země. Své úspěchy ve vědě a technice představí ve svém pavilonu i Česká republika.

Úvodní den provázely demonstrace odpůrců výstavy, při nichž v centru města hořela auta. Policie nasadila slzný plyn a neupřesněné množství lidí zadržela, informovala italská tisková agentura ANSA.

„Jsem hodně vzrušená, hodně zvědavá a jako první navštívím japonský pavilón,“ sdělila italské tiskové agentuře ANSA italská návštěvnice Marilena Bascianiová, která branami prošla jako vůbec první.

145 zemí, 50 hlav států

Zahájení Expa se zúčastnily desítky hlav států a vlád a ministrů. Italský prezident Sergio Mattarella prohlásil, že výstava je mimořádnou příležitostí pro jeho zemi. Premiér Matteo Renzi řekl, že událost bude testem italské budoucnosti po letech stagnace a recese. 

Muž projíždí na kole ulicí, kterou se prohnali odpůrci světové výstavy z hnutí...
V den zahájení uspořádali odpůrci Expa velký protest, při němž se centrum...

„Je to zcela nový zážitek. Rozhodl jsem se přijít hned v první hodinu, protože to bude zvláštní,“ řekl agentuře AFP 34letý Srílančan Hiran, který žije trvale v Británii a na výstavu přišel s dalšími pěti členy rodiny.

Na milánském Expu vystavuje 145 zemí a na slavnostním zahájení se očekává kolem padesáti hlav států a vlád. Organizátoři odhadují, že během celé půlroční akce přijede do Milána asi 20 milionů návštěvníků. Expo potrvá do konce října.

Expu adresoval videoposelství papež František, který řekl, že je „hlasem poutníků světa“. „Můj je hlas mnoha chudých, kteří se důstojně snaží vydělávat na svůj chleba s potem ve tváři,“ řekla hlava římskokatolické církve. Hlavním tématem Expa je hledání dostatku kvalitních zdrojů potravy a vody pro všechny obyvatele Země.

Velký protest proti Expu

Odpůrci světové výstavy z hnutí No Expo mimo jiné tvrdí, že akce je příliš nákladná, a v den zahájení uspořádali velký protest, při němž se centrum Milána proměnilo v bojovou zónu, kde byla zcela ochromena doprava. 

Demonstranti zapálili několik aut a střetli se s příslušníky pořádkových sil, proti nimž použili dělbuchy a házeli kameny a další předměty. Policie odpověděla slzným plynem a vodními děly. Podle zdrojů italské agentura ANSA, která o incidentech informovala, byli někteří demonstranti zadrženi. Počet účastníků demonstrace ANSA neupřesnila.

Už ve čtvrtek proti konání Expa v Miláně protestovalo zhruba 800 lidí, z velké části studentů a odpůrců globalizace. Mimo jiné vytýkají světové výstavě její nákladnost. Někteří z nich házeli vajíčka a dělbuchy a barvou potřísnili několik budov.

Vztyčování vlajky doprovázel Dvořák

Podle generálního komisaře české účasti Jiřího Potužníka bylo v pátek příjemným překvapením, že vztyčování vlajky Expa 2015 provázely tóny Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. 

V českém pavilonu zahajovací večer doprovodilo vystoupení houslisty Jaroslava Svěceného, který zahrál na dva výjimečné nástroje. Jeho ruce rozezněly originální milánské housle z roku 1748, které byly zhotoveny v dílně slovutného mistra Landolfiho, a rovněž mramorové housle Opus 9 ze sochařské dílny Jana Řeřichy. Ty budou po nejbližší týdny součástí české expozice, načež budou předány Milánu.

Špatné počasí, méně lidí

Páteční návštěvnost se podle Potužníka pohybovala v řádech tisíců lidí, což je výrazně méně, než se očekává v dalších dnech. Přispělo k tomu špatné počasí, ochromená doprava v Miláně i nestandardní režim vstupu stanovený pro úvodní den, řekl Potužník telefonicky ČTK.

Hlavní organizátoři odhadují, že do konce října přijede do Milána asi 20 milionů návštěvníků. Dopředu bylo prodáno již deset milionů vstupenek.

České téma: čištění vody nanotechnologií

Hlavním tématem české expozice je voda a její čištění prostřednictvím nanotechnologií. V pavilonu je i dvanáct metrů čtverečních živého lesa, ve kterém mají záběry z miniaturních kamer na rozměrné projekční ploše zprostředkovat jedinečný zážitek při pozorování života rostlin.

Příprava světové výstavy na sebe přilákala pozornost mimo jiné i kvůli korupčním skandálům, kvůli kterým bylo podle agentury Reuters několik vysoce postavených činitelů z řad organizátorů Expa 2015 zatčeno. Kritiku také vyvolaly vyšší než odhadované náklady stavby a stavební průtahy.

Lidovky.cz, ČTK

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.