Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Minsku se opět protestovalo proti Lukašenkovi. Policie prohledávala auta i nákupní centra, zadržela 680 lidí

Žena s Běloruskou vlajkou. foto: Reuters

Minsk - Proti účastníkům nedělních protestů proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku zakročilo mnoho příslušníků pořádkových sil v uniformách a kuklách na hlavě, informuje agentura DPA. Stovky lidí byly podle lidskoprávní organizace Vjasna zadrženy, do večera jich bylo 680.
  19:21

Shromáždění, které se původně konalo v centru Minsku, pořádkové síly rozehnaly a oblast zatarasily obrněnými vozidly. Demonstranti se rozešli po městě. Vznikaly tak menší skupinky lidí s bílo-červeno-bílými vlajkami opozice, protestující křičeli „Ať žije Bělorusko!“ nebo „Moc patří lidu!“.

Na videích pořízených v ulicích metropole jsou vidět příslušníci bezpečnostních sil v černých uniformách, jak s pendreky v ruce pronásledují účastníky demonstrací a odvádějí je do svých aut. V jednom nákupním centru uzavřeli východy a začali prohledávat zákazníky, jestli u sebe nemají transparenty a další materiály využívané opozicí. Členové pořádkových jednotek také zastavovali a prohledávali auta, informuje agentura Reuters. Stanice metra v Minsku byly uzavřeny, aby se lidé nemohli dostat do centra, vypínán byl i mobilní internet, aby se Lukašenkovi odpůrci nemohli domlouvat na shromážděních.

Mezi nově zadrženými je například držitel olympijské stříbrné medaile v desetiboji Andrej Kravčenko, který podepsal výzvu běloruských sportovců k uspořádání nových voleb. Zadržena byla také miss Běloruska z roku 2008 Olga Chižinkovová, píše agentura AP.

Běloruské úřady zavřely více než deset stanic metra a vypnuly vysokorychlostní...
„Zítra, 26. října, začne celostátní stávka,“ citovala dnes večer agentura...

Do ulic Minsku vyrazili i Lukašenkovi příznivci na projížďku auty, která měla povolení úřadů. Mávali červeno-zelenými státními vlajkami.

Bělorusko zažívá už téměř tři měsíce nebývalou politickou krizi po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, v nichž opět zvítězil Lukašenko. Ten v zemi vládne od roku 1994. Podle opozice byl ale výsledek hlasování zmanipulovaný a neuznává ho ani mnoho západních zemí. V Bělorusku se pravidelně konají poklidné protivládní protesty, které mocenský aparát brutálně potlačuje. Kvůli tomu několik lidí přišlo o život, stovky utrpěly zranění a tisíce byly zadrženy.

Lukašenkova hlavní soupeřka ve volbách, Svjatlana Cichanouská, ocenila, jak lidé bez strachu a vytrvale bojují proti současnému prezidentovi, označovanému za posledního diktátora Evropy. „Už 90 dnů se stavíme na odpor proti bezpráví a násilí,“ uvedla opoziční vůdkyně, která je v exilu v Litvě. „Během těchto 90 dnů Bělorusové dali režimu najevo, že ztratil legitimitu a autoritu,“ dodala. Doufá, že Joe Biden, kterého Američané tento týden zvolili svým novým prezidentem, vyvine nátlak na Lukašenka.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat