21. listopadu 2017 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚V modlení jim zabráníme.‘ Francouzský ministr vnitra zakázal muslimům modlit se na ulici

Modlitba muslimů v jedné z pařížských ulic čtvrti Clichy-la-Garrenne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modlitba muslimů v jedné z pařížských ulic čtvrti Clichy-la-Garrenne. | foto: ČTK/AP/Thibault Camus

PRAHA/PAŘÍŽ Francouzský ministr vnitra se rozhodl zakázat modlitby na ulicích Paříže. Právě modlením totiž již od března protestují místní muslimové proti zavření mešity totiž ve čtvrti Clichy-la-Garrenne. Ministr však přislíbil i řešení konfliktu a zajištění mešity.

„Nebudou se modlit na ulicích. V modlení jim zabráníme,“ uvedl v neděli pro deník le Figaro francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Potvrdil tak čtvrteční rozhodnutí šéfa regionu Haute Seine Pierra Soubeleta, že francouzské  úřady smí zabránit muslimům modlit se na ulicích Paříže.

V multietnické čtvrti Clichy-la-Garrenne, která leží na dohled od Vítězného oblouku, se každý pátek již od března schází muslimové před radnicí a modlí se na chodníku. Protestují tak proti zavření místní mešity. 

Úřady budovu mešity zavřely a přetvořily na knihovnu. Nešlo o nic protizákonného, budova totiž patřila městu a to se rozhodlo změnit její využití. Věřícím logicky rozhodnutí města vadí.

Podle nich jim totiž nebyla nabídnuta žádná alternativa, žádná budova, žádný pozemek, na kterém by si mohli vystavět novou mešitu. To připouští i ministerstvo vnitra.

Musí mít mešitu

„Muslimové musí mít místo, kde se budou modlit. Zajistíme řešení tohoto konfliktu během několika týdnů,“ ubezpečoval místní obyvatele ministr Collomb.

Minulý týden muslimům v modlení na ulici již policie zabránila. Týden předtím se přibližně sto padesát modlících snažila překřičet národní hymnou asi šedesátka pařížských politiků, kteří v rukou drželi vlajky. Místní muslimské sdružení oznámilo, že má v plánu protestovat modlitbou i příští pátek.

„Zakažte ilegání modlitby na ulicích,“ stojí na transparentu politiků, kteří...

„Zakažte ilegání modlitby na ulicích,“ stojí na transparentu politiků, kteří protestovali zpíváním hymny.

Podle pravicového starosty části Clichy-la-Garrenne Remiho Muzeaua je na severu města ještě další mešita a muslimové tak nemají proč protestovat. Těm se však nelíbí, že mešita není dostatečně velká pro místní komunitu a je k ní špatné spojení veřejnou dopravou.

Muzeau a další úředníky podpořila i předsedkyně regionální rady regionu Île-de-France Valérie Pécressová. „Nelze připustit, aby veřejný prostor byl takto okupován. Starosta je bezmocný, stát má jednat,“ řekla podle serveru listu Le Parisien.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz