Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Moskvě bude referendum o soše ‚krvavého‘ Dzeržinského. Má se vrátit před sídlo tajné služby

Socha Felixe Dzeržinského v moskevském parku. foto: Flickr

Moskva/Praha - Občané Moskvy budou mít od čtvrtka možnost hlasovat v místním referendu o tom, zda vrátit sochu obávaného zakladatele sovětské tajné policie Felixe Dzeržinského na původní místo. Referendum proběhne elektronicky pomocí platformy zvané Aktivní občan, informuje server The Moscow Times. Půjde o první lidové hlasování v hlavním městě od pádu Sovětského svazu.
  17:01

Před 100 lety přijali bolševici v Rusku usnesení o rudém teroru. Zemřelo až půl milionu lidí

Pomník kvůli postavě sovětského politika budí značné kontroverze. Felix Edmundovič Dzeržinskij, též bolševiky přezdívaný jako Železný či Krvavý Felix, se od roku 1917 necelou dekádu podílel na budování sovětského režimu, v němž zastával řadu významných funkcí. Dzeržinskij založil a byl velitelem obávané ruské Čeky, faktické předchůdkyně pozdějších tajných služeb GPU, NKVD a posléze KGB. Čeka měla na svědomí krvavé represe a vznik nechvalně proslulých pracovních táborů zvaných Gulag. 

Dzeržinksij, pravá ruka Vladimira Iljiče Lenina, je považován za jednoho ze strůjců masových vražd a represálií během Ruské občanské války, při které zahynulo několik set tisíc lidí. Po jeho smrti v roce 1926 začal tehdejší generální tajemník Komunistické strany Josif Stalin budovat kult Dzeržinského osobnosti a učinil z Železného Felixe národního hrdinu.

Sovětský předák Felix Dzeržinskij.
Bývalého ústředí sovětského Výboru státní bezpečnosti (KGB) na náměstí Lubjanka...

Hlasování vzniklo na popud otevřeného dopisu, jehož jedním z iniciátorů byl kritik prezidenta Vladimira Putina, úspěšný spisovatel a přední postava bývalé extremistické Národně-bolševické partaje Zachar Prilepin. Signatáři tvrdí, že pomník Dzeržinského byl odstraněn nezákonně. Druhou možností při hlasování bude nahrazení sochy památníkem ruského panovníka a vojevůdce Alexandra Něvského.

K odstranění monumentu došlo v roce 1991 po zániku Sovětského svazu, následně byl převezen do moskevského parku, ve kterém se nachází velké množství dalších vysloužilých soch (Fallen Monument Park). Památník by se měl vrátit na své původní místo - před budovu bývalého ústředí Výboru státní bezpečnosti (KGB), tedy hlavní sovětské tajné služvy na náměstí Lubjanka v centru Moskvy, kde nyní sídlí ruská Federální bezpečnostní služba (FSB).

Podle komentátora ruského listu Vedomosti Pavela Aptekara je hlasování zásadní symbolickou událostí. Aptekar uvádí, že rozhodnutí o povolení postupu muselo přijít z vyšších politických kruhů, jelikož jde o první lidové referendum v Moskvě od vzniku Ruské federace. Kreml chce tímto krokem údajně vzbudit dojem, že „ruské demokratické instituce fungují a lídři poslouchají názory opozice a veřejnosti“, píše Aptekar.

Zároveň by však podle analytika návrat Dzeržinského před úřad tajné služby značil logické pokračování přístupu prezidenta Putina k ruským dějinám. „Prezident Vladimir Putin dlouhodobě zdůrazňuje, aby Rusové byli hrdí na svou historii a trvá na vytvoření konzistentní představy minulosti,“ uvádí Aptekar. Taková představa má zahrnovat jak předáky sovětského režimu, tak jeho oběti. Obnovení pomníku velitele Čeky by se potom mohlo stát součástí této snahy o syntézu.

Navalnyj zůstane ve vězení, dokud bude Putin při smyslech, říká expert. Protestují prý i ti, které by to dřív nenapadlo

Památník Stalinem opěvovaného „rytíře revoluce“ Dzeržinského má i své hlasité kritiky. Proti resuscitaci sochy se vyjádřila Ruská pravoslavná církev, ta označila krok za „historickou amnestii“. „Jde o symbol represivního systému, který zničil osud milionům nevinných lidí,“ komentoval dílo mluvčí ruského židovského sdružení (FCJR) Baruch Gorin. Obyvatelé hlavního města mohou hlasovat do 5. března, poté se zveřejní výsledky.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat