Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Rusko bude svobodné.‘ V Moskvě demonstrovaly desítky tisíc lidí, policie opět zatýkala

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: REUTERS/Maxim ShemetovReuters

MOSKVA Desítky tisíc lidí dnes přišly v Moskvě a dalších ruských městech na povolenou demonstraci, aby protestovaly proti vyloučení opozice a nezávislých kandidátů ze zářijových voleb do městského sněmu. Policie účast odhadla na 20 000 lidí, nevládní organizace na 49 900. Po demonstraci, považované za největší za posledních zhruba osm let, policie zatýkala. Tentokrát ale ve výrazně menším rozsahu než při předchozích nepovolených protestech. Za svobodné a spravedlivé volby se demonstrovalo a následně zatýkalo i v dalších ruských městech.

„Přijdeme znovu! Budeme demonstrovat tak dlouho, dokud bude potřeba, aby se dodržovala ústava,“ prohlásila na moskevské demonstraci Jelena Rusakovová, jedna z opozičních političek, kterou úřady odmítly zaregistrovat jako kandidátku. „Tento režim brzy zmizí a my bychom k tomu měli dopomoci. Putinova politika definitivně zkrachovala. Kromě násilí nemá co nabídnout,“ tvrdil ze scény opoziční politik Sergej Mitrochin. „Rusko bude svobodné,“ skandoval v odpovědi dav.

Na moskevskou Sacharovovu třídu přišli lidé znovu protestovat proti vyloučení...
Demonstrace se podle nevládních organizací  zúčastnilo téměř 50 tisíc lidí.

Demonstranty podpořili známí hudebníci, novináři, herci i spisovatelka Ljudmila Ulická, která četla své verše sepsané před demonstrací. Mezi demonstranty se objevil také kontroverzní oligarcha Sergej Polonskij, který se svého času přímo v televizním studiu porval s mediálním magnátem Alexandrem Lebeděvem.

Ještě před povolenou moskevskou demonstrací policie zadržela jednu ze spolupracovnic opozičního vůdce Alexeje Navalného. Jeho další spolupracovník byl zatčen, když jako řečník na demonstraci vyzval dav, aby pokračoval v protestu „procházkou“ do centra města.

Mnozí z těch, kteří jej vyslyšeli, skončili v rukou těžkooděnců a v přistavených vozech na přepravu vězňů. Specializovaný server OVD-Info, který monitoruje činnost policie, napočítal 245 zadržených: 146 v Moskvě, 86 v Petrohradu, 11 v Rostově na Donu a dva v Brjansku. Úřady zatím potvrdily 136 zadržených v metropoli.

Policie zatýkala i náhodné kolemjdoucí

Při zatýkání podle reportérů opět došlo i na přehmaty. V autě pro přepravu vězňů se podle listu Kommersant ocitl také mladík, který vyšel z kavárny s šálkem kávy v ruce, aby si zakouřil. Jiný zatčený udělal tu chybu, že se zeptal strážců zákona, kudy se má vydat, aby se vyhnul problémům. 

Policisté zadrželi také invalidu, kterého pak ale cestou k vězeňskému autu dvakrát upustili na zem, napsal server OVD-Info. Tradiční výzva z policejních tlampačů k rozchodu měla v jednu chvíli podle zpravodaje BBC i podobu: „Vážení novináři, blogeři a ostatní špíno, vlezte do metra!“

Na rozdíl od dvou předchozích demonstrací v Moskvě dnešní protest úřady povolily, organizátory a účastníky ale varovaly před pokračováním protestů v centru metropole. Ještě během demonstrace policisté zneškodnili bezpilotní letoun, který přelétal nad davem.

Účast na předchozích protestech byla podstatně slabší, v moskevských ulicích ale tehdy bylo zadrženo rekordních více než 2000 lidí. Většina z nich byla po krátkém pohovoru propuštěna, desítky dalších ale neunikly pokutám či několikadenním trestům vězení. Asi 13 lidí, které vyšetřovatelé označili za organizátory, je ve vazbě s možným trestem až 15 let za mřížemi.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...