15. března 2015 21:49, aktualizováno 16. 3 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Moskvě hořel Novoděvičí klášter. Hasiči zasáhli včas

Hořící Novoděvičí klášter v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící Novoděvičí klášter v Moskvě. | foto: Twitter

MOSKVA V centru Moskvy v neděli večer vzplanula zvonice slavného Novoděvičího kláštera. Podle hasičů začalo hořet lešení, které vyrostlo kolem sedmdesát metrů vysoké věže kvůli nezbytným opravám a restaurátorským pracím.

Příčinou požáru byl zkrat v elektrickém připojení teplometů, které vysoušely opravovanou fasádu, oznámilo v pondělí v Moskvě vedení hasičského sboru. Požár zničil lešení, vážnější škody na historické památce ani zranění osob ale nezpůsobil.

Zvonice je od loňska v opravě, na stavbě odborníci také provádějí restaurátorské práce. Oheň, který propukl večer, se podle hasičů podařilo ještě před půlnocí moskevského času (22:00 SEČ) dostat pod kontrolu. Památka žádné větší škody neutrpěla.

Zástupce ministerstva pro mimořádné situace podle agentury Interfax uvedl, že oheň se podařilo ještě před půlnocí moskevského času (22:00 SEČ) dostat pod kontrolu a že památka žádné větší škody neutrpěla.

Architektonickou památku z konce 17. století, největší svého druhu v hlavním městě, hasilo podle agentury RIA Novosti 16 přivolaných hasičských vozů a stovka hasičů.

Oheň zachvátil vrchní část zvonice, která klášter zdobí od roku 1690. Plameny byly podle médií vysoké 30 až 70 metrů. Kromě zvonice vzplanuly i provizorní domky stavbařů a okolní okrasné stromy. Při požáru se podle agentury TASS nikdo nezranil.

Novoděvičí klášter, založený v první polovině 16. století, je uveden na seznamu světových památek UNESCO. Areál je znám zejména okolním hřbitovem, kde našli poslední odpočinek mnohé známé osobnosti ruských a sovětských dějin.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz