Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Moskvě postřelili Čečence, kterého soudí za vraždu Politkovské

Vraždy

  14:04
MOSKVA - V centru Moskvy byl ve středu večer postřelen Džabrail Machmudov, což je jeden z čečenských bratrů obžalovaných z vraždy známé ruské novinářky Anny Politkovské. Podle agentury RIA Novosti to dnes oznámil jeho právník. Proces s údajnými vrahy ruské komentátorky začal letos v červenci. Všech pět obžalovaných tehdy uvedlo, že se cítí být nevinní. Tři z nich jsou ve vězení, dva na svobodě se zákazem vycestovat ze země.

Anna Politkovská na snímku z roku 2004 foto: ČTK

"Kulka zasáhla Džabraila Machmudova do levého stehna a prošla nohou jen pár milimetrů od femorální tepny. Lékaři mu řekli, že měl velké štěstí. Kdyby střela směřovala jen trochu vedle, stálo by ho to život," napsal advokát Murad Musajev na komunitní síti Facebook. Ruská policie potvrdila, že ke střelbě došlo kolem jedenácté hodiny večer místního času poblíž stanice metra Ulica 1905 goda. Muži zákona již Machmudova v souvislosti s incidentem vyslechli.

ČTĚTE TAKÉ:

Vražda Politkovské

Komentátorku opozičního listu Novaja gazeta zastřelil najatý vrah ve výtahu jejího moskevského domu v říjnu roku 2006. První proces v roce 2009 skončil fiaskem, protože porota pustila obžalované pro nedostatek důkazů na svobodu. Nejvyšší soud pak ale vrátil případ prokuratuře k došetření.

Rozdělení procesu

Státní zástupce Boris Lokťjonov požádal v této souvislosti soudce moskevského městského soudu, aby zvážil, zda proces s Džabrailem Machmudovem neoddělit od procesu se zbývajícími obžalovanými. Advokát Musajev to ale odmítl. Jeho klient prý bude schopen se soudu projednávajícího smrt Politkovské účastnit. Soudce se nechal slyšet, že rozhodne na dalším stání, které se koná v pondělí 19. srpna.

Z vraždy Politkovské je obžalována trojice čečenských bratrů Rustam, Ibragim a Džabrail Machmudovovi, jakož i jejich příbuzný, obchodník Lom-Ali Gajtukajev a bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Právě Rustam Machmudov podle obžaloby reportérku zastřelil.

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...