14. června 2018 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Moskvě zadrželi britského aktivistu. Protestoval proti stíhání gayů v Čečensku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Ruská policie ve čtvrtek v Moskvě zadržela Petera Tatchella, veterána britského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie ve čtvrtek v Moskvě zadržela Petera Tatchella, veterána britského... | foto: Reuters

MOSKVA Ruská policie dnes v Moskvě zadržela Petera Tatchella, veterána britského hnutí za práva homosexuálů. Oznámila to agentura Reuters. Aktivista britského hnutí LGBT byl první den světového fotbalového šampionátu zadržen za údajně nezákonný protest.

Brit, který podniká protesty proti sexuálním menšinám po celém světě, byl zadržen na Rudém náměstí. V ruce držel transparent s nápisem „Putin nebrání mučení gayů v Čečensku“. Ve středu Tatchell v článku pro list Guardian napsal, že do Ruska nejede kvůli fotbalu, ale proto, že nechce prezidentu Vladimiru Putinovi dovolit, aby se díky mistrovství světa proslavil.

Policisté Tatchellovi sdělili, že jeho počínání je nezákonné a varovali ho, že může být zatčen. Po dlouhém vyjednávání ho odvezli v policejním voze na služebnu, kde byl obviněn z porušování veřejného pořádku a propuštěn. Hrozí mu pokuta nebo trest nucených prací po dobu až 40 hodin.

Brit, který podniká protesty proti sexuálním menšinám po celém světě, byl zadržen na Rudém náměstí.

Brit, který podniká protesty proti sexuálním menšinám po celém světě, byl zadržen na Rudém náměstí.

Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy byl v hlavním městě předběžně zadržen aktivista ruského hnutí na ochranu zvířat Jurij Koreckij. Policie ho zajistila v souvislosti s plánovanou demonstrací jeho kolegů.

Ministerstvo vnitra podle informace moskevských policistů nařídilo bezpečnostním složkám, aby během fotbalového turnaje nepředávaly médiím negativní zprávy o raziích, zatýkání nebo vyšetřování. Místo nich mají šířit pozitivní informace o úspěšně vyřešených případech, tvrdí agentura Reuters.

„Byl vydán ministerský příkaz neposkytovat novinářům negativní informace. Místo nich máme hovořit o vyřešení případů a podobně,“ řekl agentuře nejmenovaný ruský činitel.

Podle ruských médií dnes centrum Moskvy zaplnily davy zahraničních fotbalových fanoušků. V moskevské skupině fotbalového mistrovství kromě Ruska hrají týmy ze Saúdské Arábie, Egypta a Uruguaye.

ČTK
  • 6Diskuse
Najdete na Lidovky.cz