26. února 2017 14:59, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Moskvě uctilo památku zavražděného Němcova až 15 tisíc lidí

Lidé s transparenty a vlajkami vyšli na pochod Moskvou při uctění památky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé s transparenty a vlajkami vyšli na pochod Moskvou při uctění památky... | foto: Reuters

MOSKVA Bez vážnějších incidentů se obešel nedělní pochod stoupenců ruské opozice u příležitosti druhého výročí vraždy opozičního politika Borise Němcova. Podle organizátorů se v centru Moskvy sešlo kolem 15 tisíc lidí, podle policie byl ale jejich počet třetinový.

Pochod byl největší opoziční akcí od loňského pochodu uspořádaného k prvnímu výročí smrti Němcova. Organizátoři při oznámení letošní demonstrace, kterou moskevské úřady povolily, nahlásili očekávanou účast 30 tisíc lidí. Policie ale podle agentury TASS odhadla, že přítomno bylo kolem pěti tisíc osob.

Pochod měl podle ruských médií klidný průběh. Půlhodinové zdržení na počátku způsobily dohady s policií kolem rozvinutí jednoho z transparentů. Menší incident se odehrál ještě před začátkem, když neznámý člověk potřísnil zelenou barvou obličej čelného opozičního politika Michaila Kasjanova.

Zástup stoupenců opozice vyrazil z Puškinova náměstí, prošel několika třídami v centru Moskvy a skončil na Prospektu akademika Sacharova. Poté se lidé rozešli, jen část se ještě vydala položit květiny na místo, kde byl Němcov zavražděn.

„Sešli jsme se tady, abychom žádali postavení vrahů Borise Němcova před soud, nejen vykonavatelů, ale i osnovatelů a těch, kteří si zločin objednali,“ řekl podle agentury Reuters opoziční aktivista Ilja Jašin, který byl jedním z organizátorů pochodu. „Sešli jsme se také proto, abychom požadovali politické reformy a propuštění politických vězňů,“ dodal.

Zástup stoupenců opozice prošel nejprve centrem Moskvy. Rozhodli se uctít...
Ruský opziční lídr Alexej Navalnyj během uctění památky Borise Němcova.

Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Za účast na těchto akcích byl několikrát zatčen a uvězněn.

Kritik Kremlu

Němcov kritizoval Kreml za zhoršující se ekonomickou situaci, korupci či za angažmá Ruska v konfliktu na Ukrajině. Zavraždili ho 27. února 2015 na mostě nedaleko Kremlu krátce před demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině, která se měla konat 1. března.

Loni v říjnu začal před vojenským soudem v Moskvě proces s pěticí Čečenců obžalovaných ze spáchání tohoto zločinu. Všech pět ale hned v úvodu řízení odvolalo přiznání, k nimž byli podle svého tvrzení přinuceni týráním.

Objednavatel vraždy mezi obžalovanými není. Ruská policie tvrdí, že je jím bývalý bojovník čečenského bezpečnostního praporu Ruslana Muchudinova, který se ukrývá v zahraničí. Rusko na něj vydalo mezinárodní zatykač.

Advokáti pozůstalých jsou přesvědčeni, že likvidace Němcova byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÁ KVALITA – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz