Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Moskvě zabili opoziční novinářku

Svět

  17:13
MOSKVA - Známá ruská novinářka Anna Politkovská byla zavražděna. Její tělo objevila sousedka ve výtahu domu, kde bydlela. Politkovská patřila ke tvrdým kritikům prezidenta Vladimíra Putina. Proslavily ji reportáže z Čečenska a články o korupci v armádě.

Zavražděná ruská novinářka Anna Politkovská. foto: JENS SCHLUETERAFP

Agentura Interfax s odvoláním na policii napsala, že tělo ženy objevila okolo 17:30 moskevského času (15:30 SELČ) sousedka ve výtahu. Policie na místě činu našla pistoli a čtyři náboje.

"První věc, která mě napadá, je, že ji zavraždili kvůli její práci. Jiný motiv pro tento strašný zločin nevidím", řekl agentuře Reuters Vitalij Jaroshevski, zástupce šéfredaktora týdeníku Novaja Gazeta, kde novinářka pracovala. List má kontakty na ruskou liberální opozici a píše o tématech, která ostatní většinou ignorují.

Politkovská patřila k nejvíce respektovaným ruským novinářům. Byla známá kritikou ruského prezidenta Putina, napsala knihu o válce v Čečensku, v níž zdokumentovala porušování práv civilního obyvatelstva ruskými vojáky. Zabývala se i korupcí v ruské armádě. Vloni dostala Cenu Olofa Palmeho, spolu s dalšími ruskými obránci lidských práv Ljudmilou Alexejevovou a Sergejem Kovaljovem.

Politkovská předloni vážně onemocněla. Patrně se otrávila čajem, kterého se napila během letu z Moskvy do Beslanu, kde se zrovna odehrávalo drama okolo dětských rukojmích, zajatých čečenským komandem v místní škole. Její přátelé měli podezření, že mohlo jít o pokus, jak definitivně skoncovat s nepohodlnou novinářkou.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat