17. června 2019 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Moskvě zemřel bývalý druhý muž KGB. Bojoval s disidenty, vyhnal Solženicyna či Sacharova

Filipp Bobkov (vlevo) během svých narozenin v roce 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filipp Bobkov (vlevo) během svých narozenin v roce 2015. | foto: Reprofoto/Wikimedia

Moskva V Moskvě zemřel armádní generál Filipp Bobkov, někdejší první zástupce šéfa obávané sovětské tajné služby KGB odpovědný za vyhnání řady sovětských disidentů a za budování sítě informátorů v kruzích sovětské inteligence. Oznámila to v pondělí ruská média. Dlouholetý šéf takzvané „ideologické kontrarozvědky“ se dožil 94 let.

Bobkov se stal příslušníkem sovětské tajné služby v roce 1957. Jako šéf páté správy KGB odpovědné za boj s ideologickou diverzí řídil od roku 1969 až do roku 1983 sledování sovětských disidentů a pronásledování „antisovětských živlů“. Po roce 1983 se stal zástupcem předsedy KGB Jurije Andropova, z tajné služby byl propuštěn v roce 1991.

Mladý Bobkov v roce 1945.
Významná osoba sovětské tajné policie KGB Filipp Bobkov.

Jeho bezprostředním přičiněním byli ze SSSR vyhnáni literáti Josif Brodskij a Alexandr Solženicyn nebo proslulý hudebník Mstislav Rostropovič a jeho manželka, operní pěvkyně Galina Višněvská. Odpovědný byl také za organizování represí proti jadernému fyzikovi Andreji Sacharovovi.

Pod vedením svého nadřízeného Andropova řídil Bobkov operace proti autorům sovětského samizdatu, literárních děl a periodických tiskovin vydávaných bez úředního posvěcení. V zahraničí s pomocí spolupracujících západních a sovětských novinářů organizoval mystifikační a dezinformační kampaně.

Po rozpadu Sovětského svazu dal Bobkov podle ruské agentury RBK své zkušenosti do služeb ruských oligarchů, zejména mediálního magnáta Vladimira Gusinského. Ten v roce 2000 z Ruska uprchl, údajně kvůli roztržce s tehdy novým šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, jehož vlivu odmítal podřídit svou mediální říši.

Od roku 2008 Bobkov podle agentury TASS pracoval na generálním inspektorátu ruského ministerstva obrany. Několik jeho bývalých spolupracovníků a žáků i dnes podle ruských médií působí ve vrcholných ruských institucích včetně federálního parlamentu.

ČTK