12. listopadu 2016 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Mosulu stále zuří boje mezi islamisty a vládními silami, civilisté utíkají

Dívenka držící láhev se prochází v táboře východně od Mosulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dívenka držící láhev se prochází v táboře východně od Mosulu. | foto: Reuters

MOSUL Ve východní části Mosulu propukly těžké boje mezi elitními vládními jednotkami a ozbrojenci z radikální organizace Islámský stát. Severoirácké město ovládané islamisty se vládní síly snaží dobýt zpět od poloviny října. V sobotu se však staly terčem sebevražedného útoku, informovala agentura AP.

Část civilních obyvatel města se kvůli střetům pokouší z Mosulu utéct, napsala agentura AFP.

Irácké zvláštní síly zasáhl sebevražedný bombový útok islamisty s využitím automobilu. Následovala ostrá dělostřelecká, minometná i granátová palba, sdělil irácký důstojník podílející se na osvobozování druhého největšího města Iráku.

Irácké jednotky na předměstí Mosulu.
Iráčtí vojáci drží pozice jižně od Mosulu.

„Boje byly ráno intenzivní. Snažíme se opevnit naše pozice ve čtvrti (na východě města),“ řekl agentuře AFP podplukovník elitní protiteroristické jednotky nasazené v Mosulu. Vládní síly se podle něj také pokusí obklíčit jinou čtvrť.

Kvůli novým střetům se část civilních obyvatel města vydala na okraj Mosulu. Mnozí nesli bílé prapory a podle AFP chtějí odjet vojenským kamionem do úkrytu mimo město.

Irácká armáda nezveřejňuje údaje o svých ztrátách, zdravotníci ale hovoří o desítkách mrtvých a raněných od 17. října, kdy Bagdád zahájil ofenzivu na Mosul.

Vládním jednotkám se podařilo vstoupit do Mosulu na začátku tohoto měsíce a nyní ovládají jeho východní okraje. Další postup je ale pomalý, komplikují jej podmínky hustěji osídlených čtvrtí a také odhodlání islamistů, pro které je Mosul posledním velkým iráckým útočištěm, jehož ztrátě chtějí bránit až do své smrti.

ČTK