16. července 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OBRAZEM: Jak z Šíleného Maxe. V Mosulu za sebou IS nechal konvoj sebevražedných ‚buldozerů‘

Karoserie byla vylepšena neprůstřelnými ocelovými pláty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karoserie byla vylepšena neprůstřelnými ocelovými pláty. | foto: Reuters

MOSUL/PRAHA Desítky aut, které si teroristé Islámského státu (IS) přetvořili ve stroje sebevražedné zkázy, v Mosulu po osvobození zabavila irácká policie. Teď je vystavuje na parkovišti u centrály v severoiráckém městě.

Mezi zabavenými automobily jde většinou o standardní vozy SUV. Liší se většinou tím, že jejich karoserie byla vylepšena neprůstřelnými ocelovými pláty. Vypadají proto jako vozidla z postapokalyptického filmu, jako je Šílený Max.

Jediné, co pak teroristům zbývalo, bylo posadit vybraného mučedníka za volant a...
U teroristů se však osvědčily kromě japonských i jihokorejské vozy Kia či...

Dalších změn se dočkal také interiér vozů. Na místech spolujezdců ve přední i zadní části vozů už nemají sedadla, ale jsou uzpůsobeny tak, aby se do nich vešlo co nejvíce výbušnin.

Jediné, co pak teroristům zbývalo, bylo posadit vybraného mučedníka za volant a vyslat jej vstříc postupujícím jednotkám iráckých speciálních sil. „Tuning“ plátování vozidel zaručil, že se automobily byly schopny dostat co nejblíže svému cíli a způsobit o to větší škody. Nezastavila je mnohdy ani nepřetržitá střelba Iráčanů.

Nejpopulárnější značkou mezi džihádisty byla Toyota, nejčastějším modelem pak Land Cruiser. U teroristů se však osvědčily kromě japonských i jihokorejské vozy Kia či Hyundai. Oblíbenost asijských automobilů vedlo západní velitele mezinárodní koalice bojující proti IS k tomu, že uvažují o zahájení vyšetřování, jak je taková přemíra japonských a korejských značek možná.

fasJakub Fajnor

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz