Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

V muslimských zemích bojkotují zboží z Francie. Macrona kritizoval i premiér Pákistánu

Bojkot francouzských produktů v muslimských zemích. foto: Reuters

Káhira/Ankara/Paříž - V několika muslimských zemích v neděli obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona, který po vraždě učitele Samuela Patyho hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. Francouzské ministerstvo zahraničí označilo výzvy k bojkotu za bezpředmětné, uvedla agentura AFP.
  19:53

Macrona v neděli znovu slovně napadl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kritizoval jej i pákistánský premiér Imran Chán.

Erdogan doporučil Macronovi psychiatrické vyšetření za názory o islámu. Francie stahuje velvyslance

Francouzské zboží podle agentury DPA začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru. Výzvy k bojkotu se objevily také na sociálních sítích v Saúdské Arábii. Hashtag u těchto příspěvků byl podle agentury Reuters v neděli druhým nejpoužívanějším. Proti Francii a jejímu prezidentovi protestovali v neděli lidé také v Tunisku či palestinském Pásmu Gazy. Výzvy k bojkotu zboží zazněly podle AFP i v Alžírsku či Sýrii.

Francouzské ministerstvo zahraničí vyzvalo prodejce v muslimských zemích, aby...
Francouzské zboží podle agentury DPA začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu...

Zástupce sdružení kuvajtských obchodníků agentuře Reuters řekl, že bojkot francouzských produktů je reakcí „na opakované urážky“ proroka Mohameda. Zdůraznil, že rozhodnutí padlo nezávisle na názoru vlády.

Organizace islámské spolupráce (OIC), jejímiž členy je 57 muslimských zemí, v pátek odsoudila vraždu francouzského učitele Samuela Patyho, kterému na pařížském předměstí 16. října uřízl hlavu 18letý Čečenec. Podle vyšetřovatelů tak učinil v pomstě za to, že Paty ukazoval žákům při přednášce o svobodě slova karikatury proroka Mohameda. Macron po Patyho vraždě slíbil tvrdší boj s radikálním islamismem a hájil právo Francouzů rouhat se, tedy i otiskovat Mohamedovy karikatury. Tento jeho postoj OIC odsoudila.

Francouzští učitelé po brutální vraždě kolegy mluví o autocenzuře. Chtějí se vyhnout hádkám s žáky a rodiči

Francouzské ministerstvo zahraničí vyzvalo prodejce v muslimských zemích, aby bojkot zboží ukončily. „Výzvy k bojkotu jsou bezdůvodné a měly by okamžitě skončit, stejně jako útoky proti naší zemi, jejichž původcem je radikální menšina,“ uvedlo ministerstvo.

Na prezidenta Macrona v neděli opět slovně zaútočil i turecký prezident Erdogan. Stejně jako v sobotu vyjádřil pochybnosti o dušením zdraví hlavy francouzského státu. Dále dodal, že „osoba“, která stojí v čele Francie, je „dnem i nocí“ posedlá Erdoganem. Elysejský palác už v sobotu označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a odvolal svého velvyslance z Turecka na konzultace. Erdoganovy nedělní výroky odsoudil i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

Francie i Turecko jsou členové NATO, ale mají velmi odlišné názory na mnoho politických otázek týkajících se Sýrie, Libye, námořního práva ve východním Středomoří nebo sporu o Náhorní Karabach.

Macrona po Erdoganovi zkritizoval i Imran Chán

Ke kritice francouzského prezidenta se v neděli přidal i pákistánský premiér Imran Chán. „Prezident Macron se bohužel rozhodl schválně provokovat muslimy včetně jeho vlastních spoluobčanů, když podpořil ukazování bezbožných karikatur, které jsou zaměřené proti islámu a našemu prorokovi,“ řekl. Francouzský prezident se podle Chána rozhodl zaútočit na islám místo toho, aby se zaměřil na teroristy, kteří páchají násilí, „ať už jsou to muslimové, rasisté či nacisté“.

‚Zbabělci, kteří prozradili jméno barbarům.‘ Macron se na pohřbu pustil do studentů, kteří na učitele ukázali

Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánský list Jyllands-Posten, na začátku září znovu zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Učinil tak u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci časopisu z roku 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci, bratři Kouachiové, tehdy zabili 12 lidí.

Na přelomu let 2005 a 2006 čelilo bojkotu v muslimském světě kvůli otištění karikatur i zboží z Dánska.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...