Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V našem moři byla ponorka, už to víme určitě, tvrdí Švédsko

Svět

  20:29
Ve švédských vodách u ostrovů nedaleko Stockholmu se v říjnu skutečně pohybovala malá cizí ponorka. Oznámila to švédská armáda s tím, že má o tom nezvratný důkaz. Podrobnosti ale nezveřejnila, napsal portál The Local. Švédský premiér Stefan Löfven již varoval, že skandinávská země je připravena bránit své území všemi dostupnými prostředky.
Ponorka (ilustrační foto)

Ponorka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Dovolte mi říci na adresu zodpovědných jasně a srozumitelně: Toto je naprosto nepřijatelné,“ prohlásil Löfven s tím, že takové incidenty znamenají „enormní riziko“ pro ty, kteří za nimi stojí. „Naši územní celistvost budeme bránit za použití všech dostupných prostředků,“ dodal premiér. Podle agentury AP Löfven v prohlášení zvolil neobvykle silná slova, která nejsou pro tuto neutrální zemi obvyklá.

Švédská armáda tvrdí, že při vyšetřování využila všechny možnosti královského námořnictva včetně „rozličných senzorů“. Kdo za proniknutím do švédských vod stojí, prý není možné s jistotou určit.

„Je nemožné stanovit nějakou zemi. Mužeme ale potvrdit skutečnost, že tam (ponorka) byla,“ řekl na tiskové konferenci Sverker Göranson, který velí ozbrojeným silám.

V médiích se nicméně spekuluje, že za narušením švédských vod bylo Rusko. Deník Svenska Dagbladet tento týden s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že ze švédských vod byl zachycen šifrovaný rádiový provoz přijímaný v ruské enklávě Kaliningrad.

Koncem října Švédsko ukončilo po cizí ponorce pátrání. Ve Švédsku to byla největší protiponorková operace od pádu Sovětského svazu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat