Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FBI je na stopě člověku, jehož spojuje s výbuchem v Nashvillu. Škody jsou ohromující, řekl guvernér

Svět

  20:39aktualizováno  22:08
Nashville - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) identifikoval člověka spojeného s páteční explozí v centru Nashvillu, která zranila tři lidi a způsobila značné materiální škody a problémy s telekomunikacemi v širokém okolí. Vyšetřovatelé nyní prohledávají dům na předměstí, který by mohl patřit osobě spojené s incidentem, napsala agentura AP s odkazem na FBI a nejmenované činitele.

Nashvillská policie přijela v pátek ráno místního času (po poledni SEČ) do vylidněného centra města na základě ohlášení údajné střelby. Na místě však našla jen obytný vůz, z něhož se do okolí hlasitě ozýval nahraný záznam varující před brzkým výbuchem. Vozidlo pak o několik minut později skutečně explodovalo. Policisté v okolí výbuchu objevili lidské ostatky, stále však není jasné, zda souvisí s incidentem. 

Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že se jednalo o úmyslný útok, stále však podle...
Exploze, jejíž cíl a motiv je stále neznámý, způsobila podle agentury AP...

Výbuch způsobil rozsáhlé výpadky komunikace, protože zasáhl centrální kanceláře telekomunikační společnosti AT&T její telefonní a síťové ústředny. Podle agentury AP nefungují policejní pohotovostní systémy ve státech Tennessee, Kentucky a Alabama, výpadek komunikace hlásí rovněž několik nemocnic. V blízkém okolí rovněž není mobilní signál. AT&T se však zatím nevyjádřila k tomu, kolik lidí celkově incident a přerušení jejích služeb zasáhlo. 

Výpadek dočasně přerušil provoz na letišti v Nashville, v sobotu však již lety normálně pokračují. V centru města však úřady z bezpečnostních důvodů vyhlásily zákaz vycházení. Policie později uvedla, že v okolí místa činu nenalezla žádné další výbušniny. 

„Ty škody jsou ohromující a je zázrak, že žádný z obyvatel nezemřel,“ řekl v sobotu při prohlídce místa činu guvernér státu Tennessee Bill Lee. Dodal, že požádal o federální pomoc. Exploze poškodila nejméně 41 budov. 

Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že se jednalo o úmyslný útok, stále však podle nich není jasný motiv ani konkrétní cíl. Na základě nově získaných informací však nyní prohledávají dům ve městě Antioch na předměstí Nashvillu, řekl AP zvláštní agent FBI Jason Pack. Podle dalších nejmenovaných zdrojů je majitel domu spojený s incidentem. 

Skupina místních podniků a televizních moderátorů ve snaze o rychlé dopadení viníka nabídla dohromady 315 000 dolarů za informace, které by vedly k jeho dopadení a vyjasnění celého incidentu. „Naše ulice si nelze nechat terorizovat takovým způsobem,“ napsal moderátor Marcus Lemonis, který přislíbil čtvrt milionu dolarů (5,4 milionu korun) z celkové částky.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat