15. února 2015 13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli obavě z terorismu zrušili v Německu čtvrtmilionový masopust

Vítejte v Německu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítejte v Německu - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Úřady v dolnosaském Braunschweigu v neděli zrušily připravené masopustní procesí těsně před jeho začátkem. Oznámila to agentura DPA s odvoláním na místní policii. Zrušení karnevalu, na němž se očekávala čtvrtmilionová účast, vyvolaly podle policistů obavy z teroristického útoku islamistů.

 Znepokojivé signály obdržela prý policie v sobotu v noci a v neděli ráno byly vyhodnoceny jako hodnověrné, protože přicházely ze spolehlivých zdrojů. Vyšetřovatelé mají údajně konkrétní důkazy o přípravě útoku „s islamistickým pozadím“. Podle policistů by se lidé měli plánované karnevalové trase vyhnout, návštěvy města Braunschweigu se nedoporučují.

Masopust v Braunschweigu měl být velkou podívanou. Aktivními účastníky karnevalového průvodu mělo být 4500 lidí, připravena byla stovka alegorických vozů. Pořadatelé očekávali účast 250 000 lidí, akce měla být největší svého druhu v severním Německu.

ČTĚTE TAKÉ:

Masopustní oslavy byly zrušeny krátce po oznámení německého ministerstva vnitra, že nehodlá zvýšit stupeň bezpečnostního ohrožení v zemi po dvou útocích atentátníků v sousedním Dánsku. „Nemáme žádné důkazy o plánovaných útocích v Německu, nic se nemění,“ oznámil ministerský mluvčí v Berlíně. Německé úřady jsou nicméně v kontaktu s dánskými partnery a situace se dál vyhodnocuje.

V Kodani v sobotu a v noci na dnešek zatím blíže neidentifikovaný muž zabil ve dvou incidentech dvě osoby a pět dalších zranil. Dánská policie útočníka zastřelila.

Lidovky.cz, ČTK