7. dubna 2018 21:34, aktualizováno 8. 4 11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němec najel v Münsteru do lidí, dva z nich zabil, pak spáchal sebevraždu

Policisté zasahují v německém Münsteru, kde najel automobil do skupiny lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté zasahují v německém Münsteru, kde najel automobil do skupiny lidí. | foto: ČTK

BERLÍN Dva lidé v sobotu odpoledne zahynuli a nejméně 20 bylo zraněno při najetí dodávky do letní zahrádky restaurace v západoněmeckém městě Münster. Řidič poté spáchal sebevraždu. Podle oficiálně zatím nepotvrzených informací německých médií byl za volantem patrně 49letý muž, který se v nedávné minulosti potýkal s psychickými potížemi.

Policie předpokládá, že jednal sám. Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul potvrdil, že za volantem byl německý občan a že nic nenasvědčuje tomu, že by byl spáchán islamistický teroristický útok.

Policie a záchranné složky v německém Münsteru.
Hasiči zasahují po útoku v centru Münsteru.

Reul dnes večer potvrdil, že incident si vyžádal dohromady tři mrtvé. Původně policie hovořila o dohromady čtyřech mrtvých. Policie dosud uvádí také 20 zraněných, z toho šest vážně.

Reul potvrdil informace německých médií, že za volantem seděl německý občan a že nic nenasvědčuje islamistickému pozadí činu, řekl regionální politik. Dodal ale, že vyšetřování je vedeno všemi směry.

Muž trpěl v minulosti psychickými problémy

Muž s dodávkou najel do zaplněné zahrádky tradiční restaurace Grosser Kiepenkerl v den volna, kdy si navíc obyvatelé a návštěvníci Münsteru mohli poprvé naplno užít jarního počasí.

Řidič Jens R. měl v letech 2014 a 2016 psychické problémy, informovala německá média. Podle informací televize ZDF se už v minulosti pokusil o sebevraždu. Policie o něm údajně měla záznamy kvůli drobné kriminalitě.

Podle agentury DPA bylo dnes v centru Münsteru v době incidentu větší množství policistů než obvykle kvůli plánované demonstraci Kurdů. Policisté tak mohli být rychle na místě.

Muž s dodávkou najel do zaplněné zahrádky tradiční restaurace Grosser Kiepenkerl v den volna, kdy si navíc obyvatelé a návštěvníci Münsteru mohli poprvé naplno užít jarního počasí.

České ministerstvo zahraničí nemá informace o případných obětech z řad českých občanů, řekla mluvčí resortu Irena Valentová. Dodala, že Černínský palác je ve spojení s ambasádou v Berlíně, která situaci sleduje.

Soustrast obětem a jejich rodinám už vyjádřilo několik německých politiků včetně prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a kancléřky Angely Merkelové. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Ulrike Demmerová na twitteru uvedla, že kancléřství myslí na oběti a jejich rodiny a událost v Münsteru označila za „strašnou zprávu“.

Kondolovali také například předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, francouzský prezident Emmanuel Macron a na twitteru i bývalý katalánský separatistický premiér Carles Puigdemont, který je nyní v Německu. Merkelová a německý ministr vnitra Horst Seehofer rovněž ujistili, že policie učiní vše pro vyšetření činu.

České ministerstvo zahraničí v sobotu doporučilo návštěvníkům Münsteru zvýšenou opatrnost. Mají se řídit pokyny bezpečnostních složek a v případě potřeby kontaktovat nouzovou linku zastupitelského úřadu v Berlíně (+491702479956).

Dnešní událost připomíná předvánoční teroristický útok v Berlíně z roku 2016, kde tuniský islamista Anis Amri najel s nákladním vozem do davu lidí na vánočním trhu a zabil 12 lidí včetně jedné Češky.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

ČTK