26. srpna 2018 23:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu evakuovali 18 500 lidí. Kvůli nevybuchlé bombě z druhé světové války

Evakuace nákupního střediska Arndale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace nákupního střediska Arndale | foto: Darren StaplesReuters

BERLÍN Pyrotechnici v porýnském Ludwigshafenu na západě Německa v neděli zneškodnili nevybuchlou bombu z druhé světové války. Z preventivních důvodů ale muselo své domovy podle portálu Spiegel.de opustit 18 500 lidí.

„Dobrá zpráva. Bomba byla zneškodněna! Obyvatelé se mohou vrátit domů,“ napsala na twitteru radnice. Likvidaci asi 500kilogramové pumy trvala zhruba hodinu.

Evakuace byla nařízena v kilometrovém okruhu od místa nálezu. Týkalo se to mimo jiné i domova pro seniory či tří kostelů, které kvůli pyrotechnické operaci odřekly nedělní bohoslužby.

I více než 70 let po konci druhé světové války jsou podobné evakuace v Německu poměrně běžné. Největší podobnou akcí v poválečných dějinách země byla loni v září evakuace více než 60 000 obyvatel ve Frankfurtu nad Mohanem. Letos v dubnu se pak muselo evakuovat asi 10 000 lidí v Berlíně. V celém Německu se každý rok najde více než 2000 tun válečných bomb a munice.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz