1. srpna 2017 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Každý pátý obyvatel Německa má kořeny v jiné zemi. Posiluje Afrika i Blízký východ

Syrské děti pózují fotografovi před protestantským kostelem v německém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrské děti pózují fotografovi před protestantským kostelem v německém... | foto: Reuters

BERLÍN V Německu loni žilo 18,6 milionu lidí s migračními kořeny, což je nejvíce v jeho historii. Oproti roku 2015 jde o nárůst 8,5 procenta. Výrazně v posledních letech přibylo zejména lidí z Blízkého východu a z Afriky, uvedl v úterý německý statistický úřad.

Lidé s migračními kořeny loni tvořili 22,5 procenta všech obyvatel Německa. Mírná většina z nich - 52 procent - měla německé občanství.

I když většina lidí s migračními kořeny nadále pochází z Evropy a nejčastější zemí původu je stále Turecko, složení této skupiny obyvatel se v posledních letech výrazně mění. Od roku 2011 o 51 procent na 2,3 milionu stoupl počet lidí, kteří mají kořeny na Blízkém východě. Počet lidí s africkými kořeny se za stejné období zvýšil o 46 procent na 740 000.

Rychle stoupající počet lidí z Blízkého východu a Afriky je především důsledkem migračních trendů z posledních let. Jen v letech 2015 a 2016 do Německa přišlo téměř 1,2 milionu běženců, velká část z nich ze zemí jako je Sýrie, Irák nebo Eritrea.

Spolkový statistický úřad uvádí také srovnání populace ve věku 25 až 35 let, z něhož vyplývá, že osoby s migračními kořeny dosahují v průměru nižšího vzdělání než většinová populace. Zatímco u většinové populace nemají základní vzdělání dvě procenta osob, u lidí s migračními kořeny je to procent devět. Na druhou stranu, pokud jde o podíl lidí s maturitou (37 procent) a nebo vysokoškolským vzděláním (27 procent), jsou výsledky obou skupin prakticky totožné.

ČTK

Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním
Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním

Jak jsem rodila druhé dítě jen 16 měsíců po prvním.

Najdete na Lidovky.cz