Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Turecku začal platit zákaz vycházení. Na Slovensku narostl počet nakažených na 1325

Dezinfekce istanbulských autobusů, 3. dubna. foto: ČTK/AP

V Turecku ve čtvrtek začal platit čtyřdenní zákaz vycházení. Omezení volného pohybu osob platí v 31 provinciích z celkového počtu 81; restrikce zahrnuje mimo jiné metropoli Ankaru a největší turecké město Istanbul. Otevřené zůstaly jen některé obchody a podniky, informovala agentura Anadolu.
  7:18aktualizováno  16:09

Zákaz začal platit o půlnoci a jeho cílem je zastavit šíření koronaviru v zemi. Turecko ve středu hlásilo 98 674 nakažených koronavirem a 2376 úmrtí.

Podle informací, které do jednotlivých provincií zaslalo ministerstvo vnitra, mohou zůstat otevřené pekárny, nemocnice, lékárny a místa, kde se vyrábějí léky a zdravotní pomůcky. Trhy a obchody s potravinami budou otevřené ve čtvrtek a v pátek od 9 do 14 hodin místního času kvůli tomu, že v zemi začíná muslimský postní měsíc ramadán. V sobotu a v neděli budou uzavřené.

Turecko zavedlo v 31 provinciích 48hodinový zákaz vycházení už 11. a 12. dubna.

V Íránu za minulých 24 hodin zemřelo dalších 90 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává koronavirus. Země má nyní 5481 mrtvých a přes 87 000 lidí se tam koronavirem nakazilo. Počet úmrtí se ve srovnání s předchozím dnem o čtyři pacienty snížil. V Íránu byla dosud koronavirová nákaza potvrzena u 87 026 osob.

Z roušek se stal v USA módní hit

V posledních týdnech, kdy se svět kvůli pandemii koronaviru obrátil vzhůru nohama, začaly i ve Spojených státech hrát velkou roli obličejové roušky. Z původně skromných ochranných potřeb se ale postupem času stala vysoce módní záležitost, napsala agentura Reuters. Vyskytují se v mnoha stylech a vzorech a brzy se místo triček staly novým skvělým způsobem - ať již pro hasiče, fanoušky basketbalu, punkery či milovníky koček - jak říci světu, co mají rádi.

Koronavirus globálně

Obyvatelé v městě Jefferson City protestují proti karanténě.
Lidé ve městě Jefferson City ve státě Missouri protestují proti zákazu...

„Lidé jsou kreativní, pokud jde o roušky. Miluju tu jejich osobitost,“ říká hudebník Johnny Pisano, který o roušky doplnil svou řadu triček, která prodává fanouškům na internetu. Je na nich ztvárněn on sám ve svém klasickém postoji na pódiu.

Podle průzkumu institutu Ipsos pro televizní stanici ABC News, který byl zveřejněn 10. dubna, nosí v USA obličejovou roušku na veřejnosti 55 procent dospělých.

V Británii začínají testovat vakcínu

Vědci z Oxfordské univerzity ve čtvrtek začínají na lidech testovat vakcínu proti koronaviru. Doufají přitom, že by látka mohla být dostupná veřejnosti již letos na podzim, informovala agentura AFP. Podle řady odborníků je však naděje na takto rychlý vývoj účinného očkování a výrobu dostatečného množství dávek velice nepravděpodobný.

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je vyvinutí vakcíny jedinou cestou pro návrat do „normality“. Před pandemií se dá jinak bránit jen společenskými omezeními, která však silně narušují ekonomický život.

Na vývoji vhodných protilátek nyní pracuje po celém světě asi stovka týmů, z nichž se již sedm posunulo do stadia testů na lidech. Účinnost svých preparátů zkouší vědci v Číně, ve Spojených státech a na konci měsíce by měli začít také jejich němečtí kolegové.

V Belgii za 24 hodin zemřelo 230 lidí s nemocí covid-19. Celkem je mrtvých 6490. V Nizozemsku stoupl počet mrtvých s koronavirem o 123 na 4177.

Ve Španělsku přibylo za den 440 nakažených

Počet obětí koronavirové nákazy ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl o 440 na nynějších 22 157. Ve středu úřady evidovaly 435 nových úmrtí, o den dříve 430. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na španělské ministerstvo zdravotnictví.

V Belgii a Nizozemsku se možná otevřou školy. Švédsko má přes 15 tisíc nakažených

Celkový počet lidí, u nichž byl v sedmačtyřicetimilionové zemi virus od začátku epidemie odhalen, vzrostl za poslední den o 4635 na 213 024. Jde o větší denní nárůst než ve středu, kdy ministerstvo informovalo o 4211 nově nakažených.

Jihokorejská ekonomika zaznamenala kvůli koronavirové krize nejprudší mezičtvrtlení pokles od roku 2008, v prvním čtvrtletí klesla o 1,4 procenta.

V Rumunsku, které má necelých dvacet milionu obyvatel, počet nakažených vzrostl na 10 096, když ve středu přibylo 386 nových případů. Podle čtvrtečních údajů zveřejněných vládou se se dosud uzdravilo 2478 s koronavirem, zatímco 527 jich zemřelo.

Ukrajina ve středu zaznamenala dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nakažení koronavirem SARS-CoV-2. Infikovaných je nyní celkově evidováno více než 7000 a úmrtí spojených s koronavirem téměř devadesát. Vyplývá to z údajů, které ve čtrvtek zveřejnilo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví.

NĚMECKÁ KARANTÉNA: Jak utichl noční život pulzujícího Berlína

Během středy testy potvrdily nákazu u 578 dalších osob a v zemi s přibližně 40 miliony obyvatel je tak registrováno 7170 infikovaných. Denní přírůstek se v posledních dnech zvyšuje - v pondělí přibylo 415 případů a v úterý 467. Dosavadní denní maximum bylo 501 nakažených.

Ve středu zemřelo dalších 13 pacientů s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, a celkem je těchto úmrtí na Ukrajině hlášeno 187. Na druhé straně se z choroby vyléčilo 504 lidí.

Nepokoje v Paříži vypukly kvůli omezení pohybu

Nepokoje, které vypukly v posledních dnech na několika pařížských předměstích, jsou důsledkem dlouhého trvání omezení pohybu vyhlášeného kvůli pandemii covid-19. V televizi BFM TV to ve čtvrtek prohlásil francouzský ministr vnitra Christophe Castaner, podle nějž nynější násilnosti nepřerostou do rozměrů, které nabraly na mnoha místech Francie v roce 2005.

Za současnými nepokoji, které začaly v noci ze soboty na neděli na předměstí Villeneuve-la-Garenne, stojí podle ministra frustrace malých skupin převážně mladých lidí z již několik týdnů trvajícího zákazu vycházení. Dalším důvodem je podle něj chudoba, ve které mnozí z nich žijí.

Ve Francii otestují nikotinové náplasti na pacientech s koronavirem, kuřáci prý mají menší šancí se nakazit

Francie ve čtvrtek oznámila, že začne s uvolňováním karantény 11. května, kdy se otevřou obchody a školy. Školní docházka nebude povinná, dobrovolné bude i nošení roušek na veřejnosti. Plyne to z vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona, který ve čtvrtek o postupném rušení restriktivních opatření přijatých kvůli pandemii covid-19 hovořil s francouzskými starosty. Detailní plán uvolňování karantény Elysejský palác zveřejní začátkem příštího týdne.

Karanténa ve Francii, kde se dosud koronavirem nakazilo téměř 160 000 lidí a přes 21 000 jich zemřelo, platí od 17. března. O jejím prodloužení do května bylo rozhodnuto minulý týden. Podle Macrona se s koncem karantény otevřou školy, návrat k vyučování však bude pro žáky na dobrovolné bázi. Nařizovat vláda nebude ani nošení roušek, občanům však doporučí, aby ochranu nosu a úst na veřejných místech používali.

O tom, že se 11. května začnou otevírat i nyní uzavřené obchody, hovořil už dopoledne ministr financí Bruno Le Maire, ten však zdůraznil, že v nejhůře postižených regionech ještě možná zůstanou v platnosti některé restrikce. Macron ovšem později starostům sdělil, že otevírání se bude dít naráz a nikoli po jednotlivých regionech. Restaurací a barů se prozatím uvolňování týkat nebude, uvedl ministr financí.

Japonsko nebude zatím zavádět celoplošné povinné omezení pohybu. Toto rozhodnutí podporuje lékař Šigeru Omi, který v současnosti vede japonskou expertní skupinu pro reakci na šíření koronaviru a je poradcem japonského premiéra Šinzóa Abeho. Podle tohoto odborníka není možné virus zcela vymýtit a hlavní je chránit ekonomiku, píše ve čtvrtek deník Financial Times. Vláda však přesto obyvatele nabádá, aby své osobní kontakty omezili.

V Maďarsku se během středy mírně zvýšil denní přírůstek nově potvrzených případů nakažení koronavirem, kterých přibylo 116. Z úterních 12 na 14 rovněž stoupl počet úmrtí pacientů s koronavirem, uvádí vládní server koronavirus.gov.hu. V Polsku podle aktuálních údajů tempo přírůstku nově nakažených zůstává přibližně stabilní, ale úmrtí přibylo víc.

Na Slovensku ve středu zemřel jeden člověk s koronavirem, celkově má země 15 případů úmrtí. Vyšetření zjistila při rekordním počtu vykonaných testů dalších 81 infikovaných oproti 45 novým případům z úterý. Dohromady je v pětimilionové zemi pod Tatrami 1325 potvrzených případů nákazy.

S chorobou covid-19, kterou vyvolává koronavirus SARS-CoV-2, nebo s podezřením na toto onemocnění bylo na Slovensku ve středu hospitalizovaných 265 pacientů, dosud se v zemi 288 pacientů vyléčilo.

Itálie se obává dluhu

Itálie si nemůže dovolit čekat až do června na schválení pomoci ekonomikám ochromeným pandemií koronaviru. Prohlásila to ve čtvrtek náměstkyně italského ministra hospodářství Laura Castelliová. O fondu na oživení ekonomik budou dnes při videokonferenci debatovat prezidenti a premiéři Evropské unie.

„Přemýšlet o čekání do června znamená neuvědomovat si, v jaké situaci se země nachází. Podle předpovědí nás čeká jeden z největších dluhů v historii země, virus také nepočká,“ řekla Castelliová italské rozhlasové stanici Radio Capital.

V Rusku ve středu třetí den po sobě klesl denní přírůstek nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a celkový počet infikovaných se přiblížil k 63 000. Ve srovnání s úterým se snížil i počet nových úmrtí infikovaných pacientů, kterých je teď v Rusku 555. Vyplývá to z údajů zveřejněných dnes na webu ruského operačního štábu pro pandemii.

Když chcete jít ven, musíte si vypsat povolení a mít u sebe občanku, přibližuje Češka žijící na jihu Francie

Za uplynulých 24 hodin přibylo v Rusku 4774 potvrzených případů nákazy koronavirem, který se na přelomu roku začal šířit z Číny. V úterý jich přibylo 5236 a den předtím 5642. Úřady nyní celkem registrují 62 773 infikovaných.

V souvislosti s koronavirem zemřelo ve středu dalších 42 lidí, zatímco v úterý skonalo 57 pacientů. V pondělí bylo mrtvých 51. Těchto úmrtí je nyní v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel dohromady 555.

Německo si prochází zkouškou

Celé Německo podle kancléřky Angely Merkelové prochází zkouškou, jakou nezažilo od druhé světové války. Jde o zcela výjimečnou a vážnou dobu. Šéfka německé vlády to dnes řekla v projevu v parlamentu k epidemii způsobené koronavirem. Vyjádřila také přesvědčení, že spolková republika není zdaleka na jejím konci. S nákazou podle ní bude žít ještě dlouho.

„My všichni, vláda a parlament, celá naše země, čelíme zkoušce, jaká tu od druhé světové války, od let založení spolkové republiky nebyla. Nejde o nic menšího než o životy a zdraví lidí,“ řekla Merkelová v úvodu svého projevu, který trval necelou půlhodinu.

Rozhodnutí omezit kvůli infekci některé základní občanské svobody označila kancléřka, která zemi vede už od roku 2005, za jedno z nejtěžších ve své politické kariéře. Pro opatření podle ní neexistuje ve spolkové republice žádný historický příklad. Přesto bylo nutné, aby se šíření koronaviru podařilo zpomalit. „Je to velmi cenné, získali jsme čas,“ uvedla s tím, že německé zdravotnictví situaci zvládá.

Německo za středu registrovalo 2352 nových nákaz koronavirem a 215 úmrtí osob s onemocněním covid-19. Uvedl to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Doposud byl koronavirus ve spolkové republice prokázán u 148.046 lidí, z nichž 5094 zemřelo. Přes 100 000 lidí se vyléčilo.

Počet nových nákaz se oproti úterý o něco zvýšil: v úterý jich bylo 2237, v pondělí 1785. Úmrtí bylo v úterý registrováno 281, o den dříve 194. Zhruba 87 procent lidí, kteří zemřou, je starších 70 let.

Počet vyléčených za středu RKI odhaduje na 3800, celkem pak už na 103 300. Vyléčených je teď každý den více než nově nakažených. V průměru nyní jeden infikovaný koronavirem nakazí 0,9 osoby.

Epidemie má výrazné dopady na zdravotnictví. Například nemocnice v Bavorsku podle listu Die Welt hlásí výrazně menší počet lidí, kteří přicházejí s podezřením na infarkt nebo na mrtvici. Nemocnice v Norimberku registruje pokles přijetí na kardiologické pohotovosti o 20 až 30 procent u pacientů s bolestmi v hrudníku a zhruba o 30 procent na neurologické pohotovosti u podezření na mrtvici. Že by těchto případů náhle ubylo, je nanejvýš nepravděpodobné. Lékaři proto vyjadřují obavu, že se lidé kvůli koronaviru někdy bojí jít na pohotovost, a to i v případech, kdy by to bylo třeba.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...