Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Německu soudí teroristku z RAF. Stála za vraždou tří lidí

Svět

  16:52
BERLÍN - Vrchní zemský soud v německém Stuttgartu zahájil proces s bývalou členkou německé ultralevicové teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF) Verenou Beckerovou obžalovanou z podílu na vraždě vrchního státního zástupce Siegfrieda Bubacka a jeho dvou společníků v roce 1977.

Verena Beckerová u soudu foto: ČTK

Pokud ji soud uzná vinnou, hrozí osmapadesátileté Berlíňance až doživotní vězení.


Soud s Beckerovou německá média označují za možná poslední velký proces s některým z někdejších příslušníků RAF, která má v letech 1970 až 1998 na svědomí přes 30 lidských životů. První den jednání státní zástupce četl obžalobu. Beckerová se k obviněním odmítla vyjádřit a dění v soudní síni sledovala beze slov a bez emocí zpoza velkých černých brýlí. Údajně totiž trpí revmatickým onemocněním a je citlivá na světlo.

Čtěte také:

Podle státního zástupce Waltera Hembergera obviněná "významně působila při rozhodnutí spáchat atentát na vrchního státního zástupce Bubacka, při plánování a přípravě tohoto vražedného útoku stejně jako při šíření dopisu, kterým se k němu (RAF) přihlásila". Na rozdíl od syna zavražděného Michaela Bubacka, který v procesu figuruje jako vedlejší žalobce, se ale prokuratura nedomnívá, že držela v ruce pistoli, z níž padly výstřely, které kromě Siegfrieda Bubacka usmrtily i jeho řidiče Wolfganga Göbela a kolegu Georga Wurstera.Verena Beckerová u soudu se svým právníkem

Atentát spáchaly 7. dubna 1977 v Karslruhe dvě osoby s helmami na hlavě, které na motocyklu projely kolem stojícího Bubackova auta. Dosud se ale nepodařilo zjistit, kdo to byl. Za podíl na vraždě poslal soud v minulosti na doživotí do vězení jiné členy takzvané druhé generace RAF Knuta Folkertse, Christiana Klara a Brigitte Mohnhauptovou. Podle nedávno zveřejněných dokumentů a výpovědí, na které upozornil časopis Der Spiegel, ale měla být například Mohnhauptová v době atentátu v Bagdádu nebo v Amsterodamu.

Usvědčit ji pomohly nové testy DNA
Buback mladší se na základě výpovědí očitých svědků domnívá, že střelkyní byla právě Beckerová. Ze zadního sedadla motocyklu totiž pálila osoba s drobnou postavou o hlavu menší než řidič, což podle Michaela Bubacka sedí na obžalovanou.

Michael Buback, pětašedesátiletý profesor chemie, zasvětil poslední tři roky svého života soukromému pátrání po otcových vrazích. Jeho zjištění a veřejný tlak pak přiměly státní zastupitelství ke znovuotevření případu. Svou roli v tom sehrály i nové stopy objevené pomocí testů DNA, které prý ukazují na zapojení Beckerové. Ta dnes prostřednictví svého právníka soudu sdělila, že se k obviněním nebude vyjadřovat. Při líčení tak byla čtena jen její dřívější výpověď, v níž připustila, že o útoku věděla.

Soud má zatím naplánováno do prosince 17 stání, během nichž chce vyslechnout na 160 svědků a znalců. Odborníci nicméně soudí, že prokázání viny Beckerové bude těžké. Už jen proto, že Bubackův nástupce v čele německých žalobců nechal po odsouzení Mohnhauptové a spol. všechny tehdejší důkazní materiály zničit, protože prý zabíraly moc místa.

Beckerová byla za svou teroristickou činnost už jednou na doživotí odsouzena v roce 1977. O 12 let později jí ale tehdejší prezident Richard von Weizsäcker udělil milost. Tento trest se však netýkal vraždy v Karlsruhe, nýbrž střelby v jihoněmeckém Singenu měsíc po atentátu. Tehdy čtyřiadvacetiletá Beckerová se při zatýkání bránila stejnou zbraní, kterou byl zastřelen Buback, ale ani to tehdejší vyšetřovatele nepřimělo k tomu, aby ji obvinili z podílu na jeho vraždě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!