Hlavní obžalovaný, Marco G., je podezřelý z pokusu o předloňský atentát na nádraží v Bonnu. Společně s dalšími třemi pak údajně plánoval i atentát v Leverkusenu na předsedu regionální krajně pravicové strany Pro NRW. Obhájci hlavního obžalovaného ale tvrdí, že obžalovací spis trpí nedostatky, informovala agentura DPA.
ČTĚTE TAKÉ: |
Proces u vrchního zemského soudu v Düsseldorfu začal s více než čtyřhodinovým zpožděním. Někteří obhájci podle DPA už před jeho zahájením podali stížnost na údajnou podjatost senátu.
Hlavní obžalovaný, sedmadvacetiletý Marco G., podle státního zastupitelství v prosinci 2012 položil vlastnoručně zhotovenou bombu na hlavní nádraží v Bonnu. Nálož ale neexplodovala. Němec z Oldenburgu, který konvertoval k islámu, prý jednal samostatně. Teď mu hrozí doživotní trest.
Dalšími obviněnými jsou čtyřiačtyřicetiletý Enea B., pětadvacetiletý Koray D. a o rok mladší Tayfun S., kteří společně s hlavním obžalovaným v březnu 2013 chystali atentát na krajně pravicového politika. Útok byl zmařen.
150 svědků, 360 pořadačů
Všechny čtyři muže obžaloba viní z vytvoření teroristického spolčení a osnování vraždy. Trestní senát prozatím naplánoval 55 jednacích dnů až do dubna 2015, ale očekává se, že proces bude trvat dva roky. Pozváno bylo 150 svědků, procesní spis čítá 360 pořadačů.
Obhájci hlavního obžalovaného ostře kritizovali údajné nedostatky obžalovacího spisu. "Kvalitu obžaloby považuji za mimořádně chabou," řekl advokát Peter Krieger. "Byla to atrapa bomby, ne bomba. Tvrzení, že málem došlo ke krveprolití, je nepravdivé," tvrdí Krieger. Také další obhájce Mutlu Günal argumentoval, že spolkový kriminální úřad bombu nepovažoval za opravdovou.
Marco G. podle státního zastupitelství v Bonnu sestrojil výbušné zařízení a 10. prosince 2012 ho odložil v modré igelitové tašce na nástupišti. Chyběl ovšem roznětný mechanismus.
Státní zastupitelství soudí, že nešlo o atrapu a že existoval jasný záměr zabíjet. Podle vyšetřovatelů by exploze zabila lidi v okruhu zhruba tří metrů.
Internetová výzva k vraždě
Poté, co islamistická organizace Islamische Bewegung Usbekistan (IBU) na internetu vyzvala k zavraždění předsedy regionální krajně pravicové strany Pro NRW Markuse Beisichta, založil Marco G. se svými komplici teroristickou buňku, která začala Beisichta sledovat. Muži si opatřili střelné zbraně a tlumiče.
Teprve jejich zadržení v Leverkusenu přineslo průlom do vyšetřování bonnského případu. Vyšetřovatelé zjistili, že na rouře, v níž byla umístěna výbušnina, byly stopy DNA dítěte Marka G., a na budíku, jenž měl sloužit jako časovaná roznětka, byla zase DNA jeho ženy.