8. prosince 2017 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu začal soud kvůli tragédii na Loveparade. Dav v roce 2010 ušlapal 21 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Tragická tlačenice na Loveparade v německém Duisburgu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragická tlačenice na Loveparade v německém Duisburgu | foto: Reuters

BERLÍN V západoněmeckém Düsseldorfu dnes začal velmi očekávaný soud s deseti lidmi obžalovanými kvůli neštěstí na technoparty Loveparade v Duisburgu, které si v roce 2010 vyžádalo 21 životů a kolem 650 zraněných. Jde o jeden z nejrozsáhlejších procesů za poslední desítky let.

Kvůli velkému zájmu veřejnosti se koná v kongresové hale v Düsseldorfu, kam se vejde na 500 osob.

Tragédie na Loveparade se stala 24. července 2010, když se mnoho desítek tisíc lidí snažilo dostat do areálu bývalého nákladového nádraží, kde se hudební akce konala. Na místo však vedla jen jedna přístupová cesta dosažitelná pouze dvěma podzemními tunely. 

Kvůli obrovskému množství lidí, kteří ve stejnou dobu na místo směřovali, se vytvořila tlačenice, a v davu propukla panika. Za oběť jí padlo 21 lidí ve věku 17 až 38 let.

Tragický festival Loveparade v německém Duisburgu
Tragický festival Loveparade v německém Duisburgu

Vyšetřování trvalo několik let. Téměř stovka policistů během něho vyslechla 3409 svědků a prověřila zhruba 1000 hodin záznamů z kamer a mobilních telefonů. V únoru 2014 obžalovalo státní zastupitelství deset lidí ze zabití z nedbalosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti. 

Čtyři zaměstnanci pořadatelské agentury podle prokuratury při plánování podcenili přípravu bezpečnostních opatření. Šest pracovníků radnice se zase podle obžaloby provinilo tím, že schválilo uspořádání akce, přestože v plánu byly závažné bezpečnostní nedostatky.

K soudu se případ po procesních peripetiích dostal až dnes. Účastní se ho mimo jiné několik státních zástupců, kolem 30 právníků na straně obhajoby a 35 právníků zastupujících oběti, které pocházely ze Španělska, Itálie, Nizozemska, Austrálie nebo Číny.

Proces, na který soud zatím vyčlenil 111 jednacích dní do konce příštího roku, se uskuteční pod určitým časovým tlakem. Kdyby totiž do července 2020 nepadl rozsudek v první instanci, byly by dané trestné činy promlčeny. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz