5. září 2017 14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu začal soud s migrantem podezřelým ze znásilnění a vraždy studentky

Hussein K. je předváděn před soud ve Freiburgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hussein K. je předváděn před soud ve Freiburgu. | foto: ČTK

FREIBURG V německém městě Freiburg v úterý za zpřísněných bezpečnostních opatření začal proces s migrantem, který loni na podzim podle obžaloby brutálně znásilnil a následně zavraždil 19letou studentku. Proces, který bude v Německu pravděpodobně velmi sledovaný, je rozplánován na 16 jednacích dní, během nichž má být vyslechnuto 45 svědků a deset soudních znalců.

Ústřední otázku procesu je podle německých médií skutečný věk obžalovaného, který v úterý přiznal, že o věku lhal. Rozsudek by měl padnout nejdříve v prosinci.

Freiburský zemský soud má rozhodnout také o tom, zda bude údajný Afghánec Husajn K. odsouzen jako mladistvý, nebo dospělý. Pokud by byl souzen jako mladistvý, mohl by dostat maximálně patnáctiletý trest, jinak mu hrozí až doživotí. Kvůli pochybnostem o jeho věku je proces veden před soudním senátem pro mladistvé.

Obžalovaný v úterý připustil, že po příchodu do Německa v roce 2015 o svém věku lhal, když tvrdil, že je mu 16 let. Ve skutečnosti mu prý bylo už 18. Chtěl prý chodit do školy. „Když je člověk nezletilý, je jeho situace v Německu lepší,“ poznamenal muž, kterému je podle žalobců nejméně 22 let. Jeho skutečný věk mají odhalit další expertízy.

Nejistá je také země původu uprchlíka. Ten v úterý řekl, že se narodil v Afghánistánu a po zhruba 13 letech přišel do Íránu. Po „problémech s policií“ pak uprchl do Turecka a odtud přes Řecko do Německa.

V Řecku prý neměl co jíst a nějakou dobu se protloukal jako bezdomovec. V Německu pak údajně užíval tvrdé drogy a alkohol. „Takový byl náš život,“ utrousil. Podle serveru deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung v úterý působil unaveně a apaticky. Podle obhájce si před začátkem přelíčení vzal tabletu na uklidnění.

Také o úterní zahájení procesu byl velký zájem. Podle serveru Focus.de stáli...
Hussein K. byl před soud předveden v poutech.

Muž je podle soudu obžalován z vraždy a zvlášť těžkého znásilnění. Loni v říjnu ve Freiburgu údajně přepadl mladou ženu, která se v noci na kole sama vracela ze studentského večírku, a brutálně ji znásilnil, zatímco ji škrtil. Dívku v bezvědomí pak podle obžaloby hodil do místní řeky Dreisam a chtěl , aby se utopila a aby voda smazala stopy. V řece ji následujícího rána našla utonulou běžkyně.

Policie podezřelého dopadla zhruba sedm týdnů po činu. Na místě činu našla jeho DNA a také měla jeho videozáběry z tramvaje.

Husajn K. přišel podle údajů německých úřadů do Německa bez dokladů v listopadu 2015. Úřady tehdy ale nevěděly, že ho řecký soud poslal na deset let do vězení za těžké ublížení na zdraví, když na ostrově Korfu shodil 20letou ženu z útesu.

Soud ho za dobré chování již v roce 2015 propustil na podmínku. Když ji ale porušil a nehlásil se pravidelně úřadům, nevyhlásilo Řecko mezinárodní pátrání, a v Německu tak neměl o jeho předchozím pobytu za mřížemi v jiné členské zemi EU nikdo ani tušení.

Případ v Německu vyvolal značné pobouření a na odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele se mezi lidmi vybral v přepočtu zhruba milion korun.

Také o úterní zahájení procesu byl velký zájem. Podle serveru Focus.de stáli lidé už dvě hodiny před zahájením projednávání před zemským soudem frontu.

Na dohled od soudní budovy v úterý podle policie demonstrovala zhruba desítka stoupenců protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) s transparenty „Chránit hranice - zachránit životy“. Přišlo také asi 50 levicových protidemonstrantů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz