4. ledna 2017 14:20, aktualizováno  18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu vzali do vazby Tunisana, který znal Amriho. Může prý být komplicem

Italští vyšetřovatelé vyhodnocují stopy na místě, kde policista zastřelil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italští vyšetřovatelé vyhodnocují stopy na místě, kde policista zastřelil... | foto: ČTK

BERLÍN Německá policie zadržela v souvislosti s útokem na vánoční trh v Berlíně mladého Tunisana, který podle ní mohl vědět o plánech Anise Amriho. Ten podle vyšetřovatelů v prosinci najel do vánočního trhu v německé metropoli. Útok si vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných.

Šestadvacetiletý zadržený Tunisan se s Amrim podle vyšetřovatelů znal nejpozději od konce roku 2015 a v kontaktu s ním byl i nedlouho před útokem. Čelí proto podezření, že o plánech útoku věděl nebo dokonce podezřelému Amrimu pomáhal.

Tunisan je nyní podle serveru Spiegel Online ve vazbě. Nikoliv kvůli kontaktům s Amrim, ale pro podezření z podvodu.

Policie v úterý vedle ubytovny pro uprchlíky v Berlíně, kde šestadvacetiletý Tunisan žil, prohledala také jeden berlínský byt. V tom se měl zdržovat dřívější spolubydlící Amriho, který s ním byl taktéž v kontaktu ještě nedlouho před útokem.

Amriho zastřelili několik dní po útoku italští policisté nedaleko Milána. Italská policie i německé nejvyšší státní zastupitelství dnes potvrdily, že Amri po nich předtím střílel stejnou zbraní, jaká byla použita při vraždě polského řidiče, s jehož kamionem pak atentátník najel do lidí na vánočním trhu. Identitu zbraní již prokázaly balistické zkoušky.

Italská policie zastřelila Amriho
Snímek z videa, na kterém Anis Amri slíbil věrnost islámskému státu a Abú Bakr...

Německé nejvyšší státní zastupitelství ve středu také uvedlo, že Amriho bezprostředně po útoku zachytila kamera na nádraží Zoo nedaleko místa činu. Amri si podle něj byl vědom, že ho zabírá a směrem na kameru ukazoval vztyčený ukazováček, což je pozdrav, který užívají přívrženci IS.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz