28. prosince 2007 17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu zahynul český horolezec

Hora Watzmann v německých Alpách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hora Watzmann v německých Alpách. | foto: ČTK

MNICHOV Třiadvacetiletý český horolezec zahynul ve čtvrtek při sestupu z hory Watzmann v německých Alpách. Ostatních pět členů české výpravy je v pořádku.

Šestice českých horolezců pocházejících převážně z Prahy zahájila ve středu výstup po východní stěně hory Watzmann. Kvůli hrozícím lavinám se ale její členové ve čtvrtek rozhodli, že se předčasně vrátí. Při sestupu bez lana po sněhovém poli se jeden z horolezců zřítil ze skály.

Výprava podle policie zahájila výstup za dobrého počasí. "Bivakovali ve stěně," řekl podle agentury DPA policejní mluvčí Fritz Braun. "Je vidět, že byli dobře vybavení," dodal.

Východní stěna Watzmannu patří mezi nejznámější a nejvyšší skalní stěny v Alpách. Zdolání 1800metrového převýšení považuje mnoho zkušených horolezců za výzvu. Zimní výstupy jsou však nyní podle Brauna velmi nebezpečné, protože kvůli slunečnému počasí a vyšším teplotám hrozí laviny.

čtk