Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Německu zastřelili politika, který hájil uprchlíky. Spekuluje se o možné souvislosti

Svět

  5:00
KASSEL/PRAHA - „Občanské soužití v Německu je založeno také na křesťanských hodnotách, jako je například pomoc lidem v nouzi. Pokud s tím snad někdo není srozuměn, může tuto zemi kdykoli opustit. To je právem každého Němce.“ Tato slova vyřkl Walter Lübcke, zkušený komunální politik a od roku 2009 předseda vládního obvodu Kassel (pozice zhruba na úrovni hejtmana českého kraje), 15. října 2015 na občanském shromáždění v Lohfeldenu u Kasselu ve středním Německu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Diskutovalo se tam o tématu nouzového ubytování pro uprchlíky, kteří tehdy do Německa po statisících mířili. Lübckeho vyjádření bylo reakcí na ataky výtržníků z davu, již se podle svědků mítinku rekrutovali z prostředí protiimigrační organizace PEGIDA (v překladu Evropští patrioti proti islamizaci Západu).

Tenenbom: Přijímání uprchlíků je německá kampaň. Chtějí se očistit od nacistické minulosti

Politik měl z titulu své funkce uprchlickou problematiku ve své gesci. Nyní se spekuluje, zda to nemůže být i tato linka, která by pomohla objasnit Lübckeho násilnou smrt. Dlouholetý člen křesťanských demokratů (CDU) byl totiž v noci ze soboty na neděli uplynulého víkendu nalezen na terase svého domu v obci Istha západně od Kasselu mrtev s prostřelenou hlavou. Vyšetřovatelé po ohledání místa činu konstatovali, že nic nenaznačuje sebevraždě a že čin byl proveden „krátkou zbraní z velmi blízké vzdálenosti“. 

Do uzávěrky LN nebyly po pachateli objeveny žádné stopy, zbraň se nenašla a vyšetřovatelé dosud ani nestanovili hlavní motiv či směr vyšetřování. Možné politické pozadí Lübckeho vraždy se nicméně nabízí. Pětašedesátiletý politik totiž čelil od roku 2015 četným vyhrůžkám smrtí, byl opakovaně verbálně napadán lidmi, kteří měli blízko k organizaci PEGIDA, a žil po určitou dobu pod policejní ochranou. Pravicoví radikálové také na internetu zveřejnili jeho soukromou adresu.

Na přímý dotaz, zda vyšetřovatelé dávají do souvislosti vraždu s Lübckeho uprchlickou agendou a pohrůžkami ze strany krajní pravice, nicméně v pondělí státní zástupce Horst Streiff odpověděl negativně s tím, že vyšetřování je teprve na začátku. „Doufáme v pomoc občanů, možná si v této malé obci něčeho podezřelého všimli,“ dodal Streiff. 

Během dlouholetého působení ve veřejných funkcích na komunální úrovni a v parlamentu spolkové země Hesensko si Lübcke vydobyl uznání i u svých politických oponentů. „Měl mimořádný rozhled, který daleko přesahoval stranické hranice, byl to stavitel mostů,“ ocenili působení zavražděného kolegy představitelé hesenských Zelených.