Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přírůstek nakažených v Německu je oproti neděli trojnásobný. V Číně zaznamenali jediný nový případ

Příslušník Německého červeného kříže v Drážďanech štětičkou stírá vzorek ústní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník Německého červeného kříže v Drážďanech štětičkou stírá vzorek ústní... | foto: ČTK/AP

Berlín Německo v pondělí registrovalo 933 dalších případů nákazy koronavirem. Téměř trojnásobný nárůst oproti neděli, kdy země zaznamenala bezmála 360 infikovaných, je ale do značné míry způsoben zpožděním při hlášení některých případů, uvedl v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Mrtvých bylo za pondělí ohlášeno 116.

Celkem v Německu počet dosud zaznamenaných nákaz dosáhl 170 508, přičemž 7533 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Uzdravilo se odhadem 147 200 osob, z toho 1600 za pondělí. 

Za pondělní nárůst počtu registrovaných infekcí podle RKI může mimo jiné to, že severoněmecký Hamburk po kontrole nově započetl 180 případů, mezi nimiž je řada staršího data. Jeden z okresů v jihoněmeckém Bádensku-Württembersku navíc až v pondělí nahlásil 148 případů, o nichž měl informovat už v neděli. 

Němci protestují proti opatřením zavedeným v boji s koronavirem ve Stuttgartu,...
Vylidněné okolí Braniborské brány v Berlíně.

Takzvané reprodukční číslo, tedy údaj o tom, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí dalších osob, dosáhlo v pondělí hodnoty 1,07 a již třetí den po sobě je tak vyšší než jedna. RKI v úterý uvedl, že očekává, že reprodukční číslo bude i v příštích dnech kolem jedné. 

V posledních dnech se nákaza intenzivně projevila v několika podnicích na zpracování masa. V jatkách v okrese Coesfeld v Severním Porýní-Vestfálsku se infekce prokázala u zhruba 240 zaměstnanců, v Birkenfeldu v Bádensku-Württembersku dokonce u 400. 

Jediný nový případ v Číně

Čína ohlásila za pondělí pouze jeden nový případ nákazy koronavirem, oproti 17 případům o den dříve, uvedla v úterý agentura Reuters s odvoláním na národní zdravotnickou komisi, plnící roli ministerstva zdravotnictví.

Nový případ představuje tzv. dovezenou infekci, tedy nákaza postihla člověka, který do Číny přicestoval z ciziny. O den dříve pevninská Čína, nezahrnující Hongkong a Macao, hlásila sedm takových „importovaných“ případů.

Nakažených bez příznaků nemoci ohlásily úřady 15. O den dříve jich bylo 12. Čína tyto lidi nezahrnuje do svých celkových statistik.

Celkový počet potvrzených případů v nejlidnatější zemi světa, kde epidemie koncem loňského roku propukla, dosáhl 82 919. Počet úmrtí zůstal nezměněn na 4633.

Rusko je v počtu nakažených druhé na světě

V Rusku přibylo za poslední den 10 899 případů nákazy koronaviru. Je to mírný pokles oproti pondělí, kdy země hlásila rekordních 11 656 případů. Celkem již Rusko eviduje 232 243 případů koronavirové infekce, což jej podle agentury Interfax řadí na druhou příčku z hlediska počtu nakažených na světě.

V počtu infikovaných v úterý Rusko překonalo dosud druhé Španělsko a třetí Británii, které v pondělí oznámily 227 436 respektive 223 060 případů. Server Worldometer nicméně zásluhou jiné metodiky přičítá Španělsku přes 268 000 nakažených. S 1,35 milionu infikovaných žebříček nejvíce zasažených zemí jednoznačně vedou Spojené státy.

Oproti západním zemím, které díky příznivému vývoji nákazy v posledních dnech a týdnech postupně rozvolňují restriktivní opatření, je pandemie koronaviru v Rusku stále na vzestupu. Od 3. května pokaždé přesáhl počet nově nakažených hranici 10 000.

Počty mrtvých v souvislosti s covidem-19 jsou v Rusku v porovnání s nejvíce postiženými země relativně nízké. Podle oficiálních údajů za posledních 24 hodin vzrostl počet takových úmrtí o 107, čímž celková bilance dosáhla 2116.

Procentuální denní nárůst nových případů činí podle ruských statistik 4,9 procenta. Z covidu-19 se dosud vyléčilo 43 512 lidí, z toho 3711 v posledním dnu.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že od úterý končí období pracovního klidu zavedené v březnu kvůli šíření koronavirové infekce. Zároveň začíná postupné uvolňování restrikcí. Šéf Kremlu oznámení učinil i přesto, že země hlásila v posledních dnech rekordní přírůstky nakažených.

176 mrtvých ve Španělsku

Ve Španělsku za uplynulý den zemřelo 176 pacientů s koronavirem. Je to o pět desítek více než v pondělí, kdy však byl denní nárůst úmrtí nejnižší od 18. března. Informovalo o tom v úterý ministerstvo zdravotnictví. Za posledních 24 hodin se v zemi také mírně zvýšil denní přírůstek nově nakažených, když přibylo 426 nově potvrzených případů, což je také o pět desítek více než o den dříve.

Počet úmrtí mezi lidmi nakaženými koronavirem byl v úterý už čtvrtý den v řadě nižší než 200. Celkem v zemi zemřelo 26 920 osob s chorobu covid-19. Počet potvrzených případů nákazy se ve Španělsku od začátku epidemie vyšplhal na 228 030, z toho téměř 139 000 lidí se už vyléčilo.

Španělská vláda ale uvádí už několik týdnů pouze případy nákazy potvrzené testem PCR, podle serveru Worldometer se ve Španělsku potvrdilo zhruba o 40 000 případů více.

Kvůli koronaviru španělská vláda v zemi se 47 miliony obyvatel vyhlásila nouzový stav 15. března, od kdy směli lidé z domu pouze na nákup potravin a léků, k lékaři či do práce. Až 2. května směli Španělé ven na procházku či za individuálním venkovním sportem, o týden dříve mohly na procházku poprvé po šesti týdnech děti.

V pondělí polovina země vstoupila do další fáze uvolňování restrikcí, která mimo jiné umožňuje i otevření zahrádek a restaurací s poloviční obsazeností míst. Už před týdnem se otevřely malé obchody.

V úterý vydala španělská vláda nové nařízení, v němž požaduje, aby všichni cestovatelé, kteří od tohoto pátku do země přijedou, strávili 14 dní v karanténě. Zatím to bude povinnost do 24. května, do kdy v zemi platí nouzový stav. Ten však může parlament ještě prodloužit.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...