22. září 2018 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V německých městech se konaly demonstrace proti Erdoganovi

Demonstranti v Duesseldorfu protestovali proti plánované návštěvě Erdogana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v Duesseldorfu protestovali proti plánované návštěvě Erdogana. | foto: Reuters

BERLÍN Necelý týden před návštěvou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyšly v sobotu v několika německých městech do ulic stovky odpůrců turecké politiky, protestujících proti Erdoganově příjezdu. Turecký prezident přicestuje na třídenní návštěvu Německa 27. září. Pozvání na banket pořádaný při této příležitosti prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem navíc odmítli dva poslanci Spolkového sněmu, informovala agentura DPA.

K protestní akci v řadě velkých měst vyzvala organizace, tvořená mimo jiné kurdskými spolky. Podle policejních údajů demonstrovalo v Berlíně několik stovek lidí, v Düsseldorfu se protestního pochodu účastnilo asi 200 osob, v Bielefeldu stejně jako v Essenu vyšlo do ulic kolem stovky demonstrantů. V Brémách i Hanoveru se do protestní akce zapojila necelá stovka osob. Transparenty, které nesly, hlásaly mimo jiné „Erdogan není vítán“.

Demonstrací se zúčastnilo několik stovek lidí.
Turecký prezident má dorazit do Německa 27. září.

Erdogan přicestuje příští čtvrtek večer do Berlína a v sobotu bude pokračovat do Kolína nad Rýnem. Právě v těchto městech jsou na pátek a sobotu plánovány mnohem větší protestní akce, počítá se při každé s účasti kolem 10 000 lidí.

Pozvání na státní banket na zámku Bellevue odřekli zahraničněpolitický mluvčí frakce liberálů (FDP) Bijan Djir-Sarai a poslankyně strany Levice Sevim Dagdelenová. Oba to v sobotu potvrdili listu Die Welt.

Djir-Sarai zdůvodnil své rozhodnutí tím, že „jako poslanec Spolkového sněmu nemůže (s Erdoganem) sedět u jednoho stolu, zatímco němečtí státní příslušníci sedí v tureckých věznicích a Ankara se stále více vzdaluje demokratickým a lidskoprávním hodnotám“. Dagdelenová pak zdůvodnila svůj krok tím, že „nastavený rámec (Erdoganovy) státní návštěvy s banketem a vojenskými poctami považuje za zcela nepřiměřený“. Místo toho se prý zúčastní protestů proti Erdoganovi.

Německo a Turecko se už několik měsíců snaží o normalizaci vzájemných vztahů, které se po zmařeném pokusu o převrat v Turecku před dvěma lety, mimo jiné kvůli zatýkání německých občanů z politických důvodů, propadly na dno. Návštěva tureckého prezidenta má podle DPA přispět k této normalizaci.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz