Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V New Yorku sněží. Protestujícím sebrali generátory

Svět

  13:04
NEW YORK - Sněhová bouře testuje účastníky sociálního protestu v New Yorku. V manhattanském parku, kde demonstranti protestují už šest týdnů, požárníci zabavili generátory, které účastníci protestu používali pro ohřívače a vařiče.

V newyorském parku Zuccotti pokračuje protestní kempování proti sociální nerovnosti. foto: Reuters

Protesty pokračovaly také v dalších amerických městech, v Denveru a Neshvillu bylo zatčeno na 40 lidí.

Účastníci newyorského protestu zimu překonávají s obtížemi a v sobotu se k ní připojilo také 2,5 centimetru čerstvě napadaného sněhu. Počet lidí tu ale zatím výrazně neklesl. "Věděli jsem, že to bude tvrdé. Nezačali jsme s tím jako s nějakou letní láskou, teď je to zima nespokojenosti," řekl účastník protestu Alan Collinge. Odhadl, že kvůli sněhové bouři akci vzdala tak pětina lidí. "Vrátí se, nikam se nehneme," prohlásil.

Požárníci shromážděným už v pátek zabavili šest generátorů, které byly používány nejen jako pohon ohřívačů, ale také počítačů a vařičů. Podle požárníků to ohrožovalo bezpečnost. Starosta Michael Bloomberg prohlásil, že tento krok není míněn jako pokus o zmaření akce.

ČTĚTE TAKÉ:

V jiných městech ale proti účastníkům protestu zvaného Occupy Wall Street postupují ostřeji. V sobotu se policie s demonstrujícími střetla ve středoamerickém Denveru a 20 jich zadržela. Podobný počet lidí skončil ve vazbě také v Nashvillu v Tennessee.

Protestního pochodu centrem Denveru se v sobotu zúčastnilo asi 2000 lidí. Pořádková policie zakročila poté, co několik účastníků protestu vstoupilo na pozemek vládní budovy. Proti demonstrantům použila pepřový sprej a slzný plyn. V Nashvillu policisté v sobotu vnikli do tábora na místním náměstí a vzali do vazby 26 lidí, kteří improvizované tábořiště přes tři dny starý zákaz nočního vycházení odmítli opustit. Místní soudce Tom Nelson ale zadržené odmítá držet ve vazbě s tím, že pro ni neexistuje právní důvod.

Okupujte Wall Street

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo do dalších amerických měst i do celého světa. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet. Demonstrace se dosud odehrávaly poklidně. V úterý ale policie v kalifornském Oaklandu proti demonstrantům zakročila slzným plynem a jeden člověk, veterán z války v Iráku, byl vážně zraněn.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat