Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Policie chytila útočníka z New Yorku. Hrozí mu obvinění z pětinásobného pokusu o vraždu

Zásah policie v Monsey. foto: Seth Harrison/The Journal News via AP

New York - Útočník ve městě Monsey nedaleko New Yorku v noci na neděli pobodal pět lidí v domě židovského rabína. Podle svědků se také snažil proniknout i do nedaleké synagogy, což se mu však nepodařilo. Šéf místní policie oznámil, že ve vazbě je jeden podezřelý, který bude obviněn z pětinásobného pokusu o vraždu a vloupání.
  9:32aktualizováno  21:44

Prezident Donald Trump událost odsoudil jako další antisemitský útok, ale úřady zatím nepotvrdily, zda byl čin skutečně motivován nenávistí k Židům.  Guvernér státu New York Andrew Cuomo při návštěvě místa činu hovořil o „vnitrostátním terorismu“. Úřady ale zatím nepotvrdily, zda byl incident motivován nenávistí k Židům.

„Prožíváme v naší zemi netolerantní období,“ prohlásil Cuomo před rabínovým domem v Monsey. Americká média upozorňují, že v poslední době v dané oblasti roste počet antisemitsky motivovaných útoků. Podle guvernéra je takováto nenávist „rakovinou“ na americkém politickém zřízení.

Útok v Monsey vedle Trumpa odsoudili i další významní činitelé, včetně premiéra a prezidenta Izraele. „Musíme se všichni společně postavit proti zločinné metle antisemitismu, bojovat proti ní,“ napsal americký prezident v reakci na Twitteru.

Zásah policie v Monsey.
Rezidence ortodoxních židů v Monsey.

Nejnovější útok narušil oslavu svátku chanuka, kterého se účastnila asi stovka lidí. Maskovaný pachatel vtrhl do domu v sobotu večer místního času (brzy ráno SEČ). Podle jednoho ze svědků vytáhl nůž z pouzdra a začal bez varování útočit na přítomné. Pět lidí s různě vážnými bodnými zraněními skončilo v péči lékařů, jednoho z nich útočník bodl šestkrát, uvedla agentura Reuters. Podle představitelky místní židovské organizace byl mezi pobodanými i rabínův syn.

Útočník následně z domu uprchl a snažil se dostat do přilehlé synagogy. Lidé, kteří byli uvnitř, však podle svědků zřejmě slyšeli výkřiky z domu rabína a zamkli proto dveře, aby se agresor nemohl dostat dovnitř.

K zatčení podezřelého výrazně přispěl svědek, který oznámil vyšetřovatelům poznávací značku auta ujíždějícího z místa činu. Strážci zákona pak vozidlo vypátrali, když přijíždělo do New Yorku. Zadrženým mužem je podle policie 37letý Grafton Thomas z obce Greenwood Lake ležící severozápadně od Monsey.

Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová uvedla, že ji incident „hluboce znepokojil“. „Máme tady nulovou toleranci pro nenávistné činy jakéhokoli druhu,“ napsala na Twitteru. Incident odsoudil i starosta New Yorku Bill de Blasio. „Nenávist v našem městě nemá místo,“ napsal na Twitteru s tím, že se jedná o útok na všechny obyvatele New Yorku.

Vyšetřovatelé v neděli o pozadí večerního útoku nechtěli spekulovat, guvernér Cuomo ale měl ve věci poměrně jasno. „Vídáme vážné zločiny motivované nenávistí, se kterými bojujeme, ale tohle, myslím, zachází ještě dál, Myslím, že je to teroristický čin. Myslím, že jde o vnitrostátní terorismus. Jejich cílem je vyvolat strach,“ citovala jej agentura AFP.

Okres Rockland, kde se incident udál, sestává z pěti měst severozápadně od New Yorku, v nichž žije přes 300 000 lidí. Asi 31 procent z místních obyvatel je židovského vyznání, v oblasti je také velký počet ultraortodoxních židovských komunit.

Útoků na židovské obyvatelstvo v regionu v poslední době přibývá. V pátek policie zesílila hlídky ve čtvrti Brooklyn kvůli údajně „znepokojivému“ nárůstu násilných antisemitských incidentů. Policie také stále vyšetřuje útok z letošního listopadu, kdy byl před synagogou na předměstí New Yorku pobodán ultra ortodoxní žid. V případu zatím nikoho neobvinila a neuvedla ani, zda se jednalo o zločin z nenávisti.

Autor:

Mohlo by vás zajímat