18. května 2018 16:06, aktualizováno  21:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelba na texaské škole. Student si přinesl pušku i brokovnici, zabil deset lidí

Dimitrios Pagourtzis je podle policie pachatelem střelby na střední škole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dimitrios Pagourtzis je podle policie pachatelem střelby na střední škole. | foto: Reuters

Santa Fe Deset lidí zastřelil v pátek na střední škole v Texasu 17letý mladík. Dalších deset osob utrpělo zranění, informoval texaský guvernér Greg Abbott. Podle policie je pachatelem student Dimitrios Pagourtzis, kterého brzy po činu zadržela. Kromě něj zatkla ještě jednoho podezřelého studenta. Podle houstonských policistů byly ve školním objektu a v jeho okolí nalezeny výbušniny. Policie obyvatele varovala před podezřelými předměty.

Většina mrtvých jsou podle televize ABC studenti. Nejméně devět lidí útočník, údajně sedmnáctiletý, postřelil. Nepotvrzené zprávy se kromě střelby zmiňovaly i o explozích trubkových náloží, které údajně střelec vhodil do dvou tříd. Cely incident se stal před osmou hodinou ranní. 

Pagourtzis dochází do školy v Santa Fe a je členem jejího fotbalového týmu, sdělila agentuře AP přítelkyně útočníkovy rodiny. Je rovněž členem tanečního souboru při místním sboru řecké ortodoxní církve.¨

Podle dostupných zpráv byl incident po deváté hodině už u konce a podezřelého...
Policisté oblast uzavřeli a evakuují školu i přilehlé objekty.

Pachatel byl vyzbrojen puškou typu AR-15, brokovnicí, revolverem ráže 38, které podle guvernéra Abbotta patří jeho otci. „Chtěla jsem se postarat o své přátele, ale musela jsem se rychle dostat ze třídy. Věděla jsem, že spolužák, který byl za mnou je zraněný,“ říká studentka Courtney Marshallová.

Incident se stal ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Policisté oblast uzavřeli a evakuovali školu i přilehlé objekty. Části studentů se hned po zahájení střelby podařilo uprchnout do bezpečí.

Prezident Donald Trump na Twitteru označil incident za srdcervoucí. „Moje vláda je odhodlána udělat všechno, co může, aby ochránila naše studenty a držela zbraně daleko od rukou těch, kdo jsou hrozbou pro sebe sama i pro ostatní,“ napsal prezident.

Policie má podle agentury AP situaci pod kontrolou. Zraněné převezly do nemocnic vozy záchranné služby a vrtulníky. Podle ABC je mezi zraněnými jeden policista.

Americkou veřejnost letos v únoru vyděsila střelba na střední škole ve floridském Parklandu, kde přišlo o život 17 lidí. Útočníkem byl devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů. Pachatele policie zadržela a nyní stojí před soudem, prokuratura žádá trest smrti.

18.května 2018 v 18:34, příspěvek archivován: 18.května 2018 v 19:59

VIDEO: We grieve for the terrible loss of life, and send our support and love to everyone affected by this horrible attack in Texas. To the students, families, teachers and personnel at Santa Fe High School ? we are with you in this tragic hour, and we will

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

We grieve for the terrible loss of life, and send our support and love to everyone affected by this horrible attack in Texas. To the students, families, teachers and personnel at Santa Fe High School – we are with you in this tragic hour, and we will be with you forever... https://t.co/LtJ0D29Hsv

Tragédie vyvolala celostátní vzrušenou debatu o posílení kontroly při prodeji zbraní. Změna druhého ústavního dodatku, který právo na držení zakotvuje, se ale podle amerických médií neočekává.

Několik školáků z Parklandu  na střelbu v Santa Fe na twitteru reagovalo. Jaclyn Corinová vyzvala prezidenta Trumpa, aby „něco udělal“, protože umírají děti. „Děti jsou vražděny a pro vás je to hra. Je to dvaadvacátá školní střelba jen v letošním roce. UDĚLEJTE NĚCO,“ vzkázala studentka do Bílého domu. Její spolužák David Hogg předpověděl, že politici začnou brzy projevovat lítost, jako by jim na dětech záleželo. „Starají se ale jen o své preference,“ napsal Hogg.

18.května 2018 v 17:26, příspěvek archivován: 18.května 2018 v 20:54

Our children are being MURDERED and you’re treating this like a game. This is the 22nd school shooting just this year. DO SOMETHING. https://t.co/Lc1IWYGssE

Podle agentury AP páteční incident debatu o dostupnosti střelných zbraní znovu rozvíří. O střelbě v přímých přenosech informovaly hlavní americké televizní stanice. Incident byl v Texasu nejkrvavější od loňského roku, kdy útočník zastřelil polooautomatickou puškou přes dvacet lidí ve vesnickém kostele.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!