8. února 2013 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Nigérii postříleli zdravotnice. Očkovaly prý sterilizační látku

Podle údajů OSN je obchod s lidmi včetně prodeje dětí třetím nejběžnějším... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle údajů OSN je obchod s lidmi včetně prodeje dětí třetím nejběžnějším... | foto: Reuters

ABUJA Zdravotníci očkující proti obrně se stali oběťmi islámských radikálů v Nigérii. Ozbrojenci na severu země zabili nejméně devět lidí. Důvodem útoků je stejně jako v Asii přesvědčení, že očkovací látka je součástí spiknutí proti muslimům a obsahuje sterilizační přípravky.

Svědci dnešní dva útoky ve městě Kano připisují radikální islámské sektě Boko Haram, která působí na severu Nigérie a usiluje o vytvoření islámského státu. V Kanu zaútočili ozbrojenci na dvou různých místech, kam přijeli v autech a začali střílet na lidi v očkovacích centrech.

Důvodem útoků je stejně jako v Asii přesvědčení radikálů, že očkovací látka byla zneužita ke spiknutí proti muslimům a obsahuje sterilizační přípravky. Děti jsou po nich údajně neplodné.

Spiknutí proti muslimům
V Pákistánu a v Afghánistánu je proti očkování mnoho rodičů, kteří jsou ovlivněni případem pákistánského lékaře Šakíla Afridiho. Ten zorganizoval v Pákistánu falešný očkovací program, aby pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) vystopovat a zabít šéfa teroristické sítě al-Káida Usámu bin Ládina, který se ukrýval ve městě Abbottábád.

Falešný očkovací program CIA

Obrna byla vymýcena ve většině zemí světa, v Pákistánu se jí ale loni nakazilo podle OSN 56 dětí, v předchozím roce bylo zaznamenáno 190 případů nákazy.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.