14. dubna 2014 14:22, aktualizováno  17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na nádraží v Nigérii došlo k bombovému útoku. Policie hlásí 71 mrtvých

Bombový útok na autobusovém nádraží nigerijské metropole Abuja | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bombový útok na autobusovém nádraží nigerijské metropole Abuja | foto: ČTK

ABUJA Výbuch na autobusovém nádraží na předměstí nigerijské metropole Abuja si podle místní policie vyžádal nejméně 71 mrtvých a 124 zraněných. Informovala o tom agentura AP. Zastávka byla v ranní špičce plná lidí, kteří denně dojíždějí za prací do hlavního města. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, úřady však předpokládají, že za akcí stojí islamistická skupina Boko Haram.

Místo neštěstí na předměstí Nyanya navštívil dnes odpoledne nigerijský prezident Goodluck Jonathan, který nařídil zvýšit bezpečnostní opatření po celém hlavním městě. Všem zraněným slíbil bezplatné ošetření.

Podle očitých svědků narazil sebevražedný atentátník vozem naloženým trhavinami do zaparkovaných autobusů. Výbuch v zemi zanechal téměř metr a půl hluboký kráter. Exploze zničila celkem 16 velkých autobusů a 24 minibusů, jejichž palivové nádrže způsobily následné výbuchy.

"Čekala jsem na autobus, když jsem uslyšela ohlušující explozi, pak jsem viděla stoupající dým. Lidé v panice utíkali do všech stran," uvedla podle agentury Reuters očitá svědkyně Mimi Danielsová.

Smrtící Boko Haram

Skupina Boko Haram, která chce na severu Nigérie zavést radikální formu islámu, bojuje proti centrální vládě už od roku 2009. Její útoky a boje s vládními jednotkami na severu země si podle zprávy Amnesty International (AI) z minulého týdne vyžádaly od začátku letošního roku nejméně 1500 obětí. Asi 250 000 civilistů bylo donuceno kvůli bojům opustit své domovy.

ČTĚTE TAKÉ:

Po atentátech Boko Haram jen od středy do neděle zemřelo na severovýchodě země na 200 civilistů. V hlavním městě se však jedná o první atentát po dvou letech a co se týče počtu obětí vůbec nejtragičtější v historii.

V Abuji se pumový útok sekty Boko Haram odehrál v roce 2011, kdy dvě auta naložená výbušninami najela do vstupní haly budovy OSN. Tenkrát zahynulo 21 lidí. V říjnu 2010 pak při útoku ozbrojenců z Hnutí za osvobození nigerské delty (MEND) zemřelo v metropoli 12 lidí.

Loni na jaře ozbrojenci z Boko Haram zaútočili na autobusové nádraží v druhém největším nigerijském městě Kano, zemřelo 110 lidí.

Lidovky.cz, ČTK