Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Nizozemsku a Německu zadrželi pět mužů kvůli plánování atentátu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Morris Mac MatzenReuters

Amsterodam/Mohuč Čtyři muže podezřelé z přípravy teroristického útoku zadržela v sobotu nad ránem nizozemská policie v přístavním městě Rotterdamu. Informoval o tom server veřejnoprávní stanice NOS, podle kterého přinejmenším dva ze zadržených pocházejí z Blízkého východu či severní Afriky. Pátého muže, který se na plánování atentátu rovněž podílel, na žádost Nizozemska zadržela policie v západoněmecké Mohuči.

Čtyři muže podezřelé z přípravy teroristického útoku zadržela dnes nad ránem nizozemská policie v přístavním městě Rotterdamu. Informoval o tom server veřejnoprávní stanice NOS, podle kterého přinejmenším dva ze zadržených pocházejí z Blízkého východu či severní Afriky. Pátého muže, který se na plánování atentátu rovněž podílel, na žádost Nizozemska zadržela policie v západoněmecké Mohuči.

„Jsou podezřelí z toho, že se zapojili do přípravy teroristického činu,“ uvedla rotterdamská policie. Až nadcházející vyšetřování podle ní ukáže, nakolik byl plán útoku pokročilý. K okamžitému zásahu proti mužům ve věku od 20 do 30 let se policie rozhodla vzhledem k nadcházejícím oslavám příchodu nového roku, které jsou s ohledem na zvýšenou koncentraci lidí v ulicích považovány za rizikové.

Policisté během ranního zásahu prohledali také několik bytů, žádné zbraně ale nenašli. Server NOS uvedl, že se nenašly ani žádné materiály, které by ukazovaly na spojení mužů s teroristickou organizací Islámský stát. Zároveň ale dodal, že „teroristé jsou stále chytřejší“ a často věci, které by je usvědčovaly, neschovávají ve svých obydlích.

Varováním byl útok 19letého Afghánce v Amsterodamu

Přinejmenším jeden ze zadržených pochází ze Sýrie, kořeny druhého jsou v Egyptě, uvedl server NOS. Policie se k totožnosti zadržené čtveřice nevyjádřila.

V souvislosti s tímto případem zadržela v sobotu německá policie v západoněmecké Mohuči 26letého Syřana. Muž, který se na plánování atentátu rovněž podílel, neměl v Německu žádný oficiální pobytový status, ani záznam v trestním rejstříku. Soud by měl nyní rozhodnout, zda muže do Nizozemska vydá.

Nizozemsko bylo zatím ušetřeno velkého teroristického útoku, jaké postihly Francii, Belgii, Británii či Německo. Místní úřady ale hrozbu spáchání atentátu v zemi nepodceňují. Varováním, že je země v hledáčku teroristů, byl srpnový útok 19letého Afghánce na nádraží v Amsterodamu, při kterém byli pobodáni dva Američané.

V červnu nizozemští policisté zadrželi dvě osoby podezřelé z plánování útoků. Jedním z jejich cílů měl být i známý Erasmův most v Rotterdamu. Sedm mužů, kteří údajně plánovali atentáty, zadržela policie také v září ve městech Arnhem a Weert. Při domovních prohlídkách tehdy našla sto kilogramů hnojiva, které je možné použít při přípravě výbušniny.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!