130 let

Peter R. de Vries na snímku z ledna 2008. | foto: ČTK

V Nizozemsku zemřel investigativní novinář Peter de Vries, podlehl střelným zraněním z minulého týdne

Svět
  •   15:02aktualizováno  21:33
Amsterodam - V Nizozemsku zemřel známý novinář a moderátor Peter de Vries, podle rodiny podlehl střelným zraněním z minulého týdne. De Vries se proslavil svými reportážemi o nizozemském kriminálním podsvětí a v minulosti opakovaně čelil kvůli některým kauzám výhrůžkám, napsala agentura Reuters.

V Amsterdamu někdo postřelil známého novináře a experta na zločin. Šokující útok na svobodu tisku, říká premiér

Minulé úterý jej postřelili na ulici krátce po jeho pravidelném vystoupení v televizi. Čin tehdy odsoudili politici z Nizozemska i z dalších evropských zemí. Policie drží ve vazbě dva podezřelé.

„Peter bojoval až do konce, ale tuto bitvu nebyl schopen vyhrát,“ uvedla podle nizozemské televize RTL rodina ve vyjádření. „Peter žil podle svého přesvědčení: Pokud člověk klečí na kolenou, nemůže být svobodný. Jsme na něj neuvěřitelně pyšní a zároveň jsme zoufalí žalem,“ pokračuje sdělení.

Místo, kde byl postřelen známý holandský novinář Peter R. de Vries.
Místo, kde byl postřelen nizozemský novinář Peter R. de Vries.

Od chvíle, kdy byl postřelen, se 64letý de Vries nacházel v nemocnici v kritickém stavu. Novináře postřelili 6. července na ulici v centru Amsterodamu, když odešel z televizního studia a blížil se ke vchodu do podzemních garáží. Jedna z kulek ho zasáhla do hlavy, upřesnila agentura AFP.

De Vries byl podle agentury Reuters v Nizozemsku celebritou, často se objevoval v televizi a je považován za experta, který měl zdroje mezi zločinci i strážci zákona. Proslavil se například vyšetřováním okolností únosu pivního magnáta Freddyho Heinekena z roku 1983. Za práci na případu zmizení Američanky Natalee Hollowayové na ostrově Aruba de Vries v roce 2008 dostal mezinárodní cenu Emmy. Ve svých televizních pořadech pracoval s rodinami obětí a neúnavně se zabýval nevyřešenými případy.

Lidé ve čtvrtek pokládali květiny, svíčky i vzkazy se slovy podpory na chodník, na nějž se de Vries minulý týden zhroutil, když byl zasažen. Na místo dorazily stovky lidí. Dvacetiletá Verena Postmaová, která byla mezi těmi, kdo přišel reportérovi vzdát hold, uvedla, že sám de Vries by se za hrdinu neoznačil. „Stál nohama pevně na zemi. Bojoval, aby se nikdy nepoddal zločinu nebo výhrůžkám,“ citovala ji AFP.

Policie nedlouho po incidentu zadržela dva muže. Jedenadvacetiletého Nizozemce z Rotterdamu, o němž místní média referují jako o Delanovi G., podezírá jako střelce, 35letý Polák, který se v médiích objevuje pod jménem Kamil E., podle vyšetřovatelů řídil vozidlo, v němž se muži snažili ujet.

Útok na de Vriese vyvolal pobouření jak v Nizozemsku, tak i v řadě dalších evropských zemí. Nizozemský premiér Mark Rutte na Twitteru napsal, že ho smrt novináře hluboce zasáhla a že je pro něj téměř nepochopitelná. „Je to útok na žurnalistiku, základní kámen našeho právního státu,“ řekl nizozemský král Willem-Alexander. „A jako takový je to útok na náš ústavní pořádek,“ dodal.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která se zasazuje o svobodu tisku a médií, uvedla, že Evropa selhává v ochraně novinářů. Podle mluvčí organizace Pauline Adesové-Mevelové lze od roku 2017 zřetelně pozorovat v tomto ohledu zhoršení. V roce 2017 zahynula při bombovém útoku maltská investigativní novinářka Daphne Caruanaová Galiziová. V následujícím roce byli zastřeleni slovenský novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová. V dubnu letošního roku byl nedaleko Atén zastřelen řecký novinář Jorgos Karaivaz, který se zabýval kriminálními kauzami.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden zdůraznila, že novináři, kteří se zabývají možným zneužitím moci, nejsou hrozbou, ale přínosem pro demokracie a společnosti. „Naše srdce i solidarita patří novináři Peterovi de Vriesovi,“ sdělila von der Leyenová.

Autor: ČTK
Témata: Nizozemsko
  • Vybrali jsme pro Vás