Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V obchodech IKEA se našly výbušniny

Svět

  8:27aktualizováno  11:37
Ve třech obchodech IKEA ležících ve třech různých zemích - v Belgii, v Nizozemsku a ve Francii - byly nastraženy výbušniny, nebo tam kvůli podezřelým balíčkům zasahovali pyrotechnici. Podle belgických úřadů, které citují místní média, byly nálože ve všech třech státech podobné.

Nálože či podezřelé balíčky explodovaly, nebo byly objeveny v obchodech v belgickém Gentu, nizozemském Eindhovenu a ve francouzském městě Lomme.

Belgická policie nyní prohledává všechny místní obchody IKEA, vše se však děje normálně za provozu. "Podle informace, kterou jsme získali, se výbuchy odehrály všude stejným způsobem," uvedla mluvčí gentského žalobce An Schoonjansová. Ve všech případech šlo ale o slabé výbuchy, které nezpůsobily žádné větší škody či zranění.

V Gentu obchodem v pondělí kolem 18:00 otřásly prakticky ve stejnou dobu dvě malé exploze. Nálože byly umístěny pod paletami se zbožím. Jeden zaměstnanec a jeden člen ochranky měli kvůli tomu nicméně problémy se sluchem. Obchod byl okamžitě evakuován. Kdo tam výbušniny nastražil, ani jaký byl jeho motiv, se zatím neví. Podobné události se odehrály i v Nizozemsku a ve Francii.

V Eindhovenu pyrotechnici v pondělí večer krátce před půlnocí zlikvidovali podezřelý balíček poté, co už předtím byl obchod evakuován kvůli výbuchu v jednom z odpadkových košů. Nizozemská pobočka IKEA podotkla, že nemá informace o nějaké hrozbě, která by vůči společnosti mohla být cílena.

Firma tak zatím hovoří o "incidentu" a není podle ní důvod k posílení bezpečnosti poboček.

Výbušniny byly podle žalobce z Gentu objeveny i v obchodě ve francouzském Lomme. Tam se dva malé výbuchy ozvaly v pondělí kolem 17:30 a druhý o čtvrt hodiny později. Na místo dorazili i pyrotechnici, obchod nicméně nebyl evakuován. Patrně šlo "jen" o silné petardy, které nejsou nijak zvlášť nebezpečné.

Agentura AP citovala mluvčí švédského sídla IKEA Ylvu Magnussonovou, podle níž výbuchy ve všech třech případech způsobila drobná zařízení ze zábavní pyrotechniky. Mluvčí rovněž podotkla, že centrála nedostala žádné varování či hrozby. Policie nyní zkoumá, zda a případně jaké spojení existuje mezi jednotlivými případy, i jaké byly motivy jednání autorů.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat