Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V obchodech IKEA se našly výbušniny

Ikea | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ikea | foto: Lidové noviny

Ve třech obchodech IKEA ležících ve třech různých zemích - v Belgii, v Nizozemsku a ve Francii - byly nastraženy výbušniny, nebo tam kvůli podezřelým balíčkům zasahovali pyrotechnici. Podle belgických úřadů, které citují místní média, byly nálože ve všech třech státech podobné.

Nálože či podezřelé balíčky explodovaly, nebo byly objeveny v obchodech v belgickém Gentu, nizozemském Eindhovenu a ve francouzském městě Lomme.

Belgická policie nyní prohledává všechny místní obchody IKEA, vše se však děje normálně za provozu. "Podle informace, kterou jsme získali, se výbuchy odehrály všude stejným způsobem," uvedla mluvčí gentského žalobce An Schoonjansová. Ve všech případech šlo ale o slabé výbuchy, které nezpůsobily žádné větší škody či zranění.

V Gentu obchodem v pondělí kolem 18:00 otřásly prakticky ve stejnou dobu dvě malé exploze. Nálože byly umístěny pod paletami se zbožím. Jeden zaměstnanec a jeden člen ochranky měli kvůli tomu nicméně problémy se sluchem. Obchod byl okamžitě evakuován. Kdo tam výbušniny nastražil, ani jaký byl jeho motiv, se zatím neví. Podobné události se odehrály i v Nizozemsku a ve Francii.

V Eindhovenu pyrotechnici v pondělí večer krátce před půlnocí zlikvidovali podezřelý balíček poté, co už předtím byl obchod evakuován kvůli výbuchu v jednom z odpadkových košů. Nizozemská pobočka IKEA podotkla, že nemá informace o nějaké hrozbě, která by vůči společnosti mohla být cílena.

Firma tak zatím hovoří o "incidentu" a není podle ní důvod k posílení bezpečnosti poboček.

Výbušniny byly podle žalobce z Gentu objeveny i v obchodě ve francouzském Lomme. Tam se dva malé výbuchy ozvaly v pondělí kolem 17:30 a druhý o čtvrt hodiny později. Na místo dorazili i pyrotechnici, obchod nicméně nebyl evakuován. Patrně šlo "jen" o silné petardy, které nejsou nijak zvlášť nebezpečné.

Agentura AP citovala mluvčí švédského sídla IKEA Ylvu Magnussonovou, podle níž výbuchy ve všech třech případech způsobila drobná zařízení ze zábavní pyrotechniky. Mluvčí rovněž podotkla, že centrála nedostala žádné varování či hrozby. Policie nyní zkoumá, zda a případně jaké spojení existuje mezi jednotlivými případy, i jaké byly motivy jednání autorů.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?