Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V obchodech zůstal jen alkohol, říká Čech, který žije v Japonsku

Svět

  15:02
TOKIO/PRAHA - Na pultech obchodů zůstává jen alkohol a kosmetika, lidé skoupili téměř všechno, říká Čech Radek Lanc, který žije v Yokohamě v prefektuře Kanagawa, jíž zemětřesení přímo nezasáhlo, lidé se ale pro jistotu zásobili i tam.

Zákazníci ve frontě před supermarketem ve městě Sendai foto: Reuters

* LN Na řadě míst dochází potraviny a voda. Jak to vypadá u vás ve městě?
V regálech už zůstal jen alkohol a kosmetika. Všechno ostatní lidé skoupili. Problém je právě se základními potravinami. Pekárna u našeho bytu dostala nařízení, že musí šetřit s elektřinou, takže vypnuli pece a není pečivo. Od pondělí navíc začínají elektrárny v centrálním Japonsku vypínat proud, nepůjde tři hodiny každý den. Lidé se proto zásobili baterkami a svítilnami.

* LN Jak přímo Vy vnímáte následné otřesy?
Televize každou chvíli hlásí nové otřesy, takže člověk vlastně jen čeká, kdy zase něco ucítí. Intenzivnější je to samozřejmě na severu, tady u nás je to mírnější. Ale podle zpráv je 70procentní šance, že do 24 hodin (rozhovor probíhal v neděli odpoledne-pozn. red.) přijde další zemětřesení. Navíc ty otřesy budou prý trvat další tři až čtyři týdny.

* LN Jaká je atmosféra mezi lidmi? Už dva dny se třese zem a hrozí další zemětřesení...
Japonci tohle příliš neřeší, jsou připraveni, že zemětřesení jednou přijde. V oblastech, které nejsou přímo zasaženy, lidé nepanikaří. Japonský tisk sice obvinil vládu, že situaci kolem jaderných elektráren zvládá špatně, ale z pohledu běžných lidí, kteří nejsou jadernými experty, tu situaci zvládají dobře. Ze zpráv, které vysílá televize, to vypadá, že je situace pod kontrolou, a rozhodně ne tak dramatická, jak ji líčí zpravodajské servery ve světě.

* LN Jak lidé pomáhají těm postiženým zemětřesením a tsunami?
Jsou tu otevřené účty od různých bank, kam mohou lidi převádět peníze a zahraniční pomoc k nám proudí od páteční noci. Japonci ale nemají manuál, jak přesně v těchto případech postupovat, systém dárcovství přes DMS tu nefunguje, spíš vždycky čekají, co se bude dít.

Zákazník u prázdného regálu jednoho z tokijských supermarketů

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat