Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V ostřelovaném syrském Aleppu zemřeli tři pracovníci Člověka v tísni

Evropa

  11:44aktualizováno  9. ledna 9:11
ALEPPO - V syrském městě Aleppo zahynuli po výbuchu granátu tři místní pracovníci společnosti Člověk v tísni, další dva členové týmu byli lehce zraněni. V Aleppu se nyní odehrávají těžké boje. "Se zármutkem a bolestí vyjadřujeme hlubokou soustrast rodinám a blízkým," uvedla organizace na svých webových stránkách.

Válka v syrském Aleppu foto: Reuters

Podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka bylo v úterý zraněno pět pracovníků a tři z nich, mezi nimiž byl i vedoucí týmu, zraněním podlehli. Na pětici dopadl granát při odstřelování civilních čtvrtí na jihu města. "Oběťmi jsou naši místní zaměstnanci, tedy Syřané. Nešlo o cílený útok, granátem byli zasaženi náhodně. Všichni jsme tou událostí zaskočení," řekl serveru Lidovky.cz mediální koordinátor organizace Petr Štefan. Bližší informace o obětech nechtěl s ohledem na tragické okolnosti sdělovat.

ČLOVĚK V TÍSNI V ALEPPU

Česká nezisková organizace Člověk v tísni má v Sýrii dvě pobočky: jednu v Idlíbu, druhou právě v Aleppu (obě města leží na severozápadě země). Pracuje v nich celkem 42 syrských zaměstnanců, jejichž činnost je koordinována z hlavní kanceláře v Turecku. Člověk v tísni v Sýrii působí už přes rok, tisícům místních rodin poskytuje humanitární pomoc, ať už  v materiální (distribuce potravin a oblečení), či jiné (opravy škol, vzdělávání pegdagogů) formě, popsal serveru Lidovky.cz  Petr Štefan.

Ulice Aleppa zasažené bombardováním

Syrský konflikt trvá od března roku 2011 a vyžádal si přes 100 000 obětí. V poslední době se ale nejedná jenom o boj proti vládě prezidenta Bašára Asada. Situace se komplikuje na severu, který už z velké části opozice ovládá. Patří k ní ale také islámští radikálové, jejichž cílem není jenom svržení současného režimu, ale také vytvoření islámského státu.

K nejradikálnějším z těchto skupin patří Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Podle dnešních zpráv nevládních organizací se podařilo jejich oponentům z řad opozice dobýt halabské velitelství ISIL. Bylo v bývalé dětské nemocnici ve čtvrti Kádí Askar. V budově bylo podle zdroje agentury AFP několik set bojovníků ISIL a jejich osud zatím zůstává neznámý. ISIL v bývalé nemocnici zadržovala také velký počet rukojmích a několik desítek se jich prý podařilo osvobodit.

OSN opakovaně a bez výsledku žádala syrskou vládu, aby zemi zpřístupnila humanitárním pracovníkům. V Sýrii působí hlavně nevládní organizace.

Nehumánní praxe

"Česká republika v souvislosti s válkou v Sýrii trvale zdůrazňuje, že plošné, necílené ostřelování civilních obytných oblastí je nepřijatelnou, nehumánní bojovou praxí. ČR se bude nadále diplomaticky zasazovat o co nejdřívější posun v pokojném řešení konfliktu a zejména o prosazení úplného příměří mezi bojujícími stranami," reagovalo české ministerstvo zahraničí.

Eurokomisařka Georgievová uvedla, že se jí smrt tří pracovníků české nevládní organizace, která je pro EU partnerem, hluboce dotkla a je z ní v šoku. Podle komisařky od počátku konfliktu zemřely přes tři desítky pracovníků syrského červeného kříže a 13 zaměstnanců OSN.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!