29. března 2017 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Osvětimi se ve jménu míru svlékli donaha a zabili ovci. Teď aktivistům hrozí vězení

Skupina aktivistů se před bránou bývalého koncentračního tábora v Osvětimi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina aktivistů se před bránou bývalého koncentračního tábora v Osvětimi... | foto: Twitter: @Tylko_newsy

OSVĚTIM/PRAHA Z hanobení památného místa bude obviněna skupina 11 lidí, která se v pátek vysvlékla donaha a spoutala řetězy u brány s nápisem Arbeit macht frei (práce osvobozuje) bývalého nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. Jeden z mužů, který navíc zabil ovci, bude čelit dalšímu obvinění. Oproti původním spekulacím nešlo o neonacisty.

Podle regionálního prokurátora Mariusze Slomky jde o mírové aktivisty protestující proti všem válkám na celém světě. Akci zorganizovali prostřednictvím internetu. Až do příjezdu na místo většina z nich vůbec neznala zbylé účastníky.

Před bránou do bývalého koncentračního tábora, v jehož útrobách přišlo za druhé světové války o život více než milion židů, rozbalili nápis „Love“ (Láska). Před tím, než se aktivisté svlékli a spoutali řetězy, jeden z nich ještě zabil ovci.

Za hanobení památného místa hrozí členům skupiny vysoké pokuty až vězení. Muž, který zvíře usmrtil, bude podle Slomky čelit dalšímu obvinění.

Skupinu tvořili čtyři ženy a sedm mužů ve věku 20 až 43 let. Šlo o šest Poláků, čtyři Bělorusy a jednoho Němce. Ihned po svém činu byli zadrženi místní policií z přilehlého městečka. „Při výslechu řekli, že šlo o protest proti zabíjení nevinných lidí,“ uvedl pro americký deník New York Times prokurátor Slomka.

Osvětimské album: Komando Kanada, které třídilo zabavený majetek v tomto...
Přeživší holokaustu v uličkách Osvětimi-Birkenau

Jak svlékání a zvířecí oběť souvisí s mírem, odpovědět nedokázal. Někteří další členové skupiny podle něj při výslechu prohlásili, že neměli ponětí o tom, že se muž na místě chystá zabít zvíře. „Prohlásili, že pokud by věděli o Bělorusově plánu, vůbec by se happeningu nezúčastnili,“ dodal prokurátor.

Pro mírové vysvětlení aktivistů nenalezli pochopení ani představitelé památníku a muzea na místě bývalého tábora. „Užití symbolu Osvětimi pro jakoukoliv formu manifestace je neuctivé k památce všech obětí,“ stojí na twitterovém účtu organizace.

Podle informací polské prokuratury bylo do incidentu zapojeno více lidí. Na místě se měly nacházet důkazy, které potvrzují větší účast. Zbylí aktivisté jen nečekali až do konce manifestace. „Budeme se je snažit najít,“ uvedl Slomka.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz