Sumu nahlásila firma své pojišťovně. Původní odhad škody dosahoval v přepočtu mezi 1,2 a 1,6 miliardy korun, pak se vyšplhal na dvě miliardy.
Klenotnictví v podvečer přepadli podle upřesněných informací čtyři muži, z nichž dva nebo tři byli převlečeni za ženy. Se zbraněmi v ruce přinutili zaměstnance, aby jim vydali všechny šperky, jež byly v obchodě. Byli evidentně velmi dobře informovaní, protože znali jména některých přítomných zaměstnanců i diskrétní skrýše klenotů, které nejsou vystaveny.
V superluxusním a teoreticky nanejvýš přísně střeženém obchodě bylo asi patnáct lidí, počítaje v to i zákazníky. Lupiči je prý "bez cavyků" natlačili do jednoho kouta a v několika okamžicích a bez jediného výstřelu se zmocnili šperků, naházeli je do zavazadla a zmizeli. Agentura AP napsala, že chvílemi mluvili neupřesněným cizím jazykem.
Růžoví panteři z východní Evropy
Klenotnictví je na Avenue Montaigne, kde jsou soustředěny nejluxusnější pařížské obchody a butiky. Vyloupeno bylo už loni. Lupiči si tehdy z něho za bílého dne odnesli šperky za deset milionů eur. Už to bylo označováno za jeden z největších lupů posledních desetiletí ve Francii. Hodnotu nyní uloupených klenotů označují policejní zdroje za astronomickou. Případ vyšetřuje pařížská policejní brigáda pro potlačování banditismu. Vyšetřování začalo výslechem svědků a studiem videozáznamů a poplašných systémů, které jsou napojeny na centrálu ve Švýcarsku.
Policisté se domnívají, že mají co do činění s "velkými profesionály", a nevylučují žádnou možnost včetně té, že pachatelé jsou z východní Evropy, která se podle nich stala "novým eldorádem pro pašeráky". Mohlo prý tedy jít i o osoby z organizace Růžoví panteři, která se zaměřuje právě na vylupování klenotnictví.
Tři srbští členové Růžových panterů byli shodou okolností ve středu ve francouzském Savojsku odsouzeni k šesti až 15 letům vězení a k definitivnímu zákazu pohybu na francouzském území; jeden z odsouzených je na útěku. Předpokládá se, že vyšetřování čtvrteční loupeže bude dlouhé a obtížné, podobně jako vyšetřování loňské loupeže v témže klenotnictví, které zatím nepřineslo žádné výsledky. Pojišťovna, s níž má Harry Winston smlouvu, tehdy vypsala za informaci vedoucí k uloupeným šperkům odměnu 390.000 eur (asi 9,7 milionu korun), ale klenoty nebyly nalezeny.
Nejmenovaný specialista vyslovil předpoklad, že klenoty, které jsou v nynějším stavu na oficiálním trhu včetně dražeb neprodejné, lupiči rozeberou a kameny prodají za podstatně nižší částky. Pro pařížské klenotníky je čtvrteční loupež v krátké době druhý úder. Před dvěma týdny si dvojice lidí, kteří se vydávali za turisty z Kataru, odnesla z klenotnictví Cartier nedaleko Harryho Winstona prsten za 635.000 eur
(skoro 16 milionů korun), na jehož místo položila kopii.
Dosud největší krádež šperků ve Francii byla spáchána v roce 2004. Tehdy byly na pařížském bienále starožitníků ukradeny dva diamanty v celkové hodnotě 11,5 milionu eur. Ani ty nebyly dosud nalezeny. Klenotnictví Harry Winston patří mezi světovou špičku. Nosí jméno svého tvůrce, který proslul hlavně pracemi s diamanty.
Firma má pobočky po celém světě. Původní klenotnictví založil Harryho otec Jacob Winston už v roce 1888, ale světovou slávu získal až syn, který zemřel v roce 1978. Mezi zákaznice jeho klenotnictví patřily například bývalá íránská císařovna Farah, Jacqueline Kennedyová, pro kterou v něm nakupoval její druhý manžel Aristoteles Onassis, a filmová hvězda Elisabeth Taylorová.
V Paříži ukradli klenoty za miliardy
PAŘÍŽ -
V pařížském klenotnictví Harry Winston byly ve čtvrtek uloupeny šperky za 85 milionů eur, tedy za 2,2 miliardy korun. Jde o největší loupež klenotů v historii země a největší na světě od roku 2003, kdy byly v Antverpách ukradeny diamanty za 100 milionů eur.
Slováci chystají stop českým televizím, kvůli penězům i divákům. Upevňujeme jimi vztahy, varuje ministr Lipavský
Anomálie na trhu s byty: ceny se hroutí, prodejci musí výrazně zlevňovat. Podle experta se to dlouho nemusí opakovat
Exdetektiv: Krejčířovi pořád dost lidí dluží. Jeho návrat by přinesl problémy, byl bych na ráně mezi prvními
Češi předčasně utíkají od penzijního spoření. Potřebují peníze na běžný život, vyplacení ale něco stojí
Vláda hledá zkratku k ovládnutí ČEZ. Menšinové akcionáře chce obejít způsobem, jaký nemá v Evropě obdoby

Akční letáky
Všechny akční letáky na jednom místě!