Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Paříži ukradli klenoty za miliardy

Svět

  11:24aktualizováno  21:46
PAŘÍŽ - V pařížském klenotnictví Harry Winston byly ve čtvrtek uloupeny šperky za 85 milionů eur, tedy za 2,2 miliardy korun. Jde o největší loupež klenotů v historii země a největší na světě od roku 2003, kdy byly v Antverpách ukradeny diamanty za 100 milionů eur.

Luxusní pařížské klenotnictví Harry Winston foto: AFP

Sumu nahlásila firma své pojišťovně. Původní odhad škody dosahoval v přepočtu mezi 1,2 a 1,6 miliardy korun, pak se vyšplhal na dvě miliardy.

Klenotnictví v podvečer přepadli podle upřesněných informací čtyři muži, z nichž dva nebo tři byli převlečeni za ženy. Se zbraněmi v ruce přinutili zaměstnance, aby jim vydali všechny šperky, jež byly v obchodě. Byli evidentně velmi dobře informovaní, protože znali jména některých přítomných zaměstnanců i diskrétní skrýše klenotů, které nejsou vystaveny.

V superluxusním a teoreticky nanejvýš přísně střeženém obchodě bylo asi patnáct lidí, počítaje v to i zákazníky. Lupiči je prý "bez cavyků" natlačili do jednoho kouta a v několika okamžicích a bez jediného výstřelu se zmocnili šperků, naházeli je do zavazadla a zmizeli. Agentura AP napsala, že chvílemi mluvili neupřesněným cizím jazykem.

Růžoví panteři z východní Evropy
Klenotnictví je na Avenue Montaigne, kde jsou soustředěny nejluxusnější pařížské obchody a butiky. Vyloupeno bylo už loni. Lupiči si tehdy z něho za bílého dne odnesli šperky za deset milionů eur. Už to bylo označováno za jeden z největších lupů posledních desetiletí ve Francii. Hodnotu nyní uloupených klenotů označují policejní zdroje za astronomickou. Případ vyšetřuje pařížská policejní brigáda pro potlačování banditismu. Vyšetřování začalo výslechem svědků a studiem videozáznamů a poplašných systémů, které jsou napojeny na centrálu ve Švýcarsku.

Policisté se domnívají, že mají co do činění s "velkými profesionály", a nevylučují žádnou možnost včetně té, že pachatelé jsou z východní Evropy, která se podle nich stala "novým eldorádem pro pašeráky". Mohlo prý tedy jít i o osoby z organizace Růžoví panteři, která se zaměřuje právě na vylupování klenotnictví.

Tři srbští členové Růžových panterů byli shodou okolností ve středu ve francouzském Savojsku odsouzeni k šesti až 15 letům vězení a k definitivnímu zákazu pohybu na francouzském území; jeden z odsouzených je na útěku. Předpokládá se, že vyšetřování čtvrteční loupeže bude dlouhé a obtížné, podobně jako vyšetřování loňské loupeže v témže klenotnictví, které zatím nepřineslo žádné výsledky. Pojišťovna, s níž má Harry Winston smlouvu, tehdy vypsala za informaci vedoucí k uloupeným šperkům odměnu 390.000 eur (asi 9,7 milionu korun), ale klenoty nebyly nalezeny.

Nejmenovaný specialista vyslovil předpoklad, že klenoty, které jsou v nynějším stavu na oficiálním trhu včetně dražeb neprodejné, lupiči rozeberou a kameny prodají za podstatně nižší částky. Pro pařížské klenotníky je čtvrteční loupež v krátké době druhý úder. Před dvěma týdny si dvojice lidí, kteří se vydávali za turisty z Kataru, odnesla z klenotnictví Cartier nedaleko Harryho Winstona prsten za 635.000 eur
(skoro 16 milionů korun), na jehož místo položila kopii.

Dosud největší krádež šperků ve Francii byla spáchána v roce 2004. Tehdy byly na pařížském bienále starožitníků ukradeny dva diamanty v celkové hodnotě 11,5 milionu eur. Ani ty nebyly dosud nalezeny. Klenotnictví Harry Winston patří mezi světovou špičku. Nosí jméno svého tvůrce, který proslul hlavně pracemi s diamanty.
Firma má pobočky po celém světě. Původní klenotnictví založil Harryho otec Jacob Winston už v roce 1888, ale světovou slávu získal až syn, který zemřel v roce 1978. Mezi zákaznice jeho klenotnictví patřily například bývalá íránská císařovna Farah, Jacqueline Kennedyová, pro kterou v něm nakupoval její druhý manžel Aristoteles Onassis, a filmová hvězda Elisabeth Taylorová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!