Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pařížském exilu byl zadržen výstřední ruský umělec Pavlenskij. Potíže se zákonem má kvůli násilí

Svět

  20:30
Paříž/Moskva - Ruský umělec Pjotr Pavlenskij, který před třemi lety získal ve Francii azyl, byl zadržen kvůli silvestrovské násilnosti. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na pařížskou prokuraturu. Pavlenského zadržení podle ní nesouvisí se skandálem, kvůli kterému před několika dny odstoupil kandidát prezidenta Emmanuela Macrona na pařížského starostu.

Pjotr Pavlenskij - „Fixace“. foto: Reuters

Výstřední ruský umělec zapálil sídlo centrální banky v Paříži

Výstřední umělec má podle médií potíže se zákonem kvůli silvestrovskému večírku, na kterém se pohádal se skupinou několika lidí. Podle svědků popadl kuchyňský nůž, kterým zranil dva lidi, zatímco sám utrpěl ránu lahví do hlavy.

Tento pátek odstoupil z volebního klání o funkci pařížského starosty bývalý vládní mluvčí Benjamin Griveaux (42), považovaný za oblíbence prezidenta Macrona. Stalo se tak poté, co na internetu začalo kolovat kompromitující sexuální video, údajně zachycující ženatého politika s jinou ženou. Ke zveřejnění se přihlásil Pavlenskij. Tvrdil, že chtěl odhalit pokrytectví politika, zrazujícího rodinné hodnoty, kterými se ohání v kampani. Komunální volby se budou ve Francii konat již v polovině března.

Umělec proslul svými kontroverzními happeningy. V minulosti například zkoušel zapálit sídlo centrální banky v Paříži i sídlo tajné služby v Moskvě, zašil si ústa na protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot. V Petrohradu se objevil nahý a zabalený do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu, či si přibil šourek k dlažbě Rudého náměstí v Moskvě, aby prý varoval před apatií ruské společnosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!