Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Číňany donášejí organizovaní senioři. Desítky tisíc ‚tetek‘ nosí znamení, červený šátek

Bezpečnostní dobrovolníci v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní dobrovolníci v Číně. | foto: Youtube.com

PEKING/PRAHA Podezřelé prvky ve společnosti napraví dobrovolníci z „veřejné bezpečnosti“. V Pekingu tak operuje přes 850 tisíc příslušníků takovýchto skupin. Pokud vidí něco nekalého, „tetky“ to obratem nahlásí autoritám.

V Pekingu v současnosti v každé čtvrti fungují skupiny „bezpečnostních dobrovolníků“. Obyvatelé se tak mohou setkat se skupinami, které, ve volném překladu, nesou jména jako „Tetky Západního města“, nebo „Online přátelé z Chaj-tianu“ a „Lid Čchao-jangu“.

Jedná se o veřejné organizace, které nesou určitou podobnost s Pomocnou stráží Veřejné bezpečnosti, která fungovala v socialistickém Československu.

Členy jsou často starší ženy. I když členství podle čínského serveru Beijing News (BN) čím dál více láká i mladší Číňany, průměrný věk je 50 let. Při své práci používají i čínské sociální sítě, kde natáčí a popisují „situace“. U starších ročníků takováto digitalizace vyžaduje trénink.

„Ať veřejnost spravuje město,“ vyjádřil podporu administrativy pekingský starosta a tajemník Cchaj Čchi, uvádí BN.

Dohled v Číně.

Celkový počet takovýchto registrovaných dobrovolníků je jen v Pekingu přes 850 tisíc, oproti roku 2009 jejich počet narostl o šest procent, uvádí server Beijinger. Například „Tetek Západního města“ je 70 tisíc. Dají se na první pohled rozeznat podle červeného šátku, který mají uvázaný kolem ruky. To má své počátky již v období Kulturní revoluce.

Tito „dohlížitelé“ chodí po městě a dávají pozor, zda nenarazí na něco podezřelého. V takovém případě informace oznámí autoritám.

Například skupina „Lidu Čchao-jangu“ je při hlášení policii natolik účinná, že ji Číňané na internetu internetu přezdívá jako „Pátou velkou zpravodajskou službu“. Tedy vedle CIA, Mossadu a dalších. Policii nahlašují kolem 20 tisíc zpráv každý měsíc. Kolik z nich je pro policii využitelných, není jisté.

Takový dohled se sice nemusí každému líbit, ale pro mnohé, hlavně starší obyvatele to očividně je, vedle veřejného tančení a hraní madžongu, oblíbená kratochvíle.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

antigenní test | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

antigenní test | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

antigenní test | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!