18. července 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Číňany donášejí organizovaní senioři. Desítky tisíc ‚tetek‘ nosí znamení, červený šátek

Bezpečnostní dobrovolníci v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní dobrovolníci v Číně. | foto: Youtube.com

PEKING/PRAHA Podezřelé prvky ve společnosti napraví dobrovolníci z „veřejné bezpečnosti“. V Pekingu tak operuje přes 850 tisíc příslušníků takovýchto skupin. Pokud vidí něco nekalého, „tetky“ to obratem nahlásí autoritám.

V Pekingu v současnosti v každé čtvrti fungují skupiny „bezpečnostních dobrovolníků“. Obyvatelé se tak mohou setkat se skupinami, které, ve volném překladu, nesou jména jako „Tetky Západního města“, nebo „Online přátelé z Chaj-tianu“ a „Lid Čchao-jangu“.

Jedná se o veřejné organizace, které nesou určitou podobnost s Pomocnou stráží Veřejné bezpečnosti, která fungovala v socialistickém Československu.

Členy jsou často starší ženy. I když členství podle čínského serveru Beijing News (BN) čím dál více láká i mladší Číňany, průměrný věk je 50 let. Při své práci používají i čínské sociální sítě, kde natáčí a popisují „situace“. U starších ročníků takováto digitalizace vyžaduje trénink.

„Ať veřejnost spravuje město,“ vyjádřil podporu administrativy pekingský starosta a tajemník Cchaj Čchi, uvádí BN.

Dohled v Číně.

Celkový počet takovýchto registrovaných dobrovolníků je jen v Pekingu přes 850 tisíc, oproti roku 2009 jejich počet narostl o šest procent, uvádí server Beijinger. Například „Tetek Západního města“ je 70 tisíc. Dají se na první pohled rozeznat podle červeného šátku, který mají uvázaný kolem ruky. To má své počátky již v období Kulturní revoluce.

Tito „dohlížitelé“ chodí po městě a dávají pozor, zda nenarazí na něco podezřelého. V takovém případě informace oznámí autoritám.

Například skupina „Lidu Čchao-jangu“ je při hlášení policii natolik účinná, že ji Číňané na internetu internetu přezdívá jako „Pátou velkou zpravodajskou službu“. Tedy vedle CIA, Mossadu a dalších. Policii nahlašují kolem 20 tisíc zpráv každý měsíc. Kolik z nich je pro policii využitelných, není jisté.

Takový dohled se sice nemusí každému líbit, ale pro mnohé, hlavně starší obyvatele to očividně je, vedle veřejného tančení a hraní madžongu, oblíbená kratochvíle.

kpKryštof Peňás

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.